Japonski premier Fumio Kišida ga je danes označil za nacionalni problem in pozval k ukrepanju proti tej sezonski nadlogi, ki naj bi prizadela skoraj 40 odstotkov japonskega prebivalstva.

Pomlad na Japonskem se pogosto povezuje s cvetenjem znamenitih češnjevih cvetov in dobrim razpoloženjem na piknikih ob opazovanju rož, a za številne Japonce je tudi sinonim za kihanje.

Vsako pomlad širna prostranstva ceder v državi sprostijo močne oblake cvetnega prahu, zaradi česar številni posežejo po zdravilih, si nadenejo maske in celo posebna očala.

Letošnjo sezono je ta težava po besedah strokovnjakov dosegla razsežnosti brez primere v zadnjem desetletju, zaradi česar je premier Kišida sklical srečanje na visoki ravni, da bi se spopadli s to težavo in pripravili nacionalni načrt za njeno reševanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Seneni nahod je nacionalni problem, ki prizadene veliko ljudi na Japonskem," je danes poudaril Kišida na srečanju in uradnike pozval, naj do junija pripravijo ukrepe za boj proti tej nadlogi.

Med predlogi so izsekavanje ceder, ki bi jih nadomestili z vrstami, ki proizvajajo manj cvetnega prahu, ali uporaba umetne inteligence, kot so superračunalniki, za "temeljito izboljšanje" japonskega sistema napovedovanja senenega nahoda, je novinarjem pojasnil minister za prostorsko načrtovanje Tecuo Saito.

Glede na nacionalno raziskavo ta sezonska alergija prizadene približno 40 odstotkov japonskega prebivalstva. Precejšen je tudi njen gospodarski vpliv zaradi izgube produktivnosti prizadetih delavcev.

Anketa, ki jo je leta 2020 izvedel japonski proizvajalec elektronike Panasonic, je pokazala, da ima država na vrhuncu sezone cvetnega prahu vsak dan gospodarsko izgubo v vrednosti več kot 220 milijard jenov (1,5 milijarde evrov), še poroča AFP.