Janez Janša bo na Japonskem tudi v vlogi predsedujočega EU-ju, saj bo sodeloval na vrhu med EU-jem in Japonsko. Foto: MMC RTV SLO
Janez Janša bo na Japonskem tudi v vlogi predsedujočega EU-ju, saj bo sodeloval na vrhu med EU-jem in Japonsko. Foto: MMC RTV SLO
To je prvi obisk na tako visoki ravni v 16-letni zgodovini diplomatskih stikov med 127-milijonsko Japonsko in dvomilijonsko Slovenijo. Foto: EPA
Janša obiskal Japonsko

Japonski cesar in Janša sta govorila o dvostranskih odnosih in o sodelovanju Japonske z Evropsko unijo, predvsem na področju podnebnih sprememb. Janša je povedal, da si cesar prizadeva, da negativni učinki podnebnih sprememb ne bi poslabšali življenjskih razmer prihodnjih generacij.

Pogovori o odnosih med državama so potekali na povsem splošni ravni, saj je vloga cesarja v japonski družbi po spremembi ustave po koncu druge svetovne vojne zgolj simbolična.

Srečanje je potekalo v prijateljskem duhu
Po mnenju obeh sogovornikov je srečanje potekalo zelo sproščeno, cesar Akihito pa je obudil spomine na svoj obisk Slovenije leta 1976. Janša je po sestanku medijem povedal, da je cesar zelo dobro obveščen o razmerah v Sloveniji in o napredku države.

Tokratni obisk Japonske je prvi obisk v deželi vzhajajočega sonca v 16-letni zgodovini diplomatskih stikov med 127-milijonsko Japonsko in dvomilijonsko Slovenijo, glavni poudarek pa je krepitev gospodarskega sodelovanja, saj Janšo spremljata močna gospodarska delegacija in gospodarski minister Andrej Vizjak. Ta se bo sestal tudi s predstavniki poslovnega združenja Keidaren, v katerega je vključenih več kot 1.600 podjetij.

Izvoz na japonski trg se povečuje
Slovenija postopoma povečuje izvoz na japonski trg. Lanski izvoz je tako znašal 20 milijonov evrov, medtem ko je država iz Japonske uvozila za okoli 90 milijonov evrov blaga. Japonska je sicer na 52. mestu med gospodarskimi partnerji Slovenije. Skupna vrednost slovenskih naložb na Japonskem je po podatkih GZS-ja konec leta 2005 znašala 3,4 milijona evrov.

Vse več japonskih turistov
V zadnjih letih se povečuje število japonskih turistov, ki naj bi se zaradi napovedane čarterske povezave med državama še povečalo. Leta 2006 je Slovenijo obiskalo 20.000 japonskih turistov.

Veliko srečanj na najvišji ravni
Slovenski premier se bo srečal tudi z japonskim premierjem Jasuom Fukudo, s katerim naj bi govorila o prihodnosti odnosov med državama in o možnostih za okrepitev gospodarskega sodelovanja. Prvi dan obiska se bo srečal tudi s predsedniki lig prijateljstev s Slovenijo in EU-jem ter visokimi predstavniki japonskega parlamenta.

Kot predsedujoči EU-ju bo Janša s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom vodil delegacijo povezave na vrhu EU-ja in Japonske.

Janša obiskal Japonsko