Da gre za neformalno srečanje, sta voditelja pokazala tudi s tem, da sta bila brez kravat. Foto: Reuters
Da gre za neformalno srečanje, sta voditelja pokazala tudi s tem, da sta bila brez kravat. Foto: Reuters

Jaz sem prvi letošnji srbski turist na hrvaškem primorju.

Boris Tadić
Ivo Josipović in Boris Tadić
Predsednika sta se nepričakovano hitro dogovorila o dvostranskem srečanju. Foto: Reuters
Tadić obiskal Hrvaško

Ivo Josipović in Boris Tadić sta se srečala v mondenem hrvaškem obmorskem letovišču, ki sta ga izbrala, da bi pogovorom dala bolj neformalno noto, saj se priprave na uradni obisk še niso začele.

Tadić, ki ga zaradi udeležbe kosovskega predsednika ni bilo na inavguraciji Josipovića, je iz Beograda priletel na letališče na otoku Krku, tam pa ga je pričakal Josipović, s katerim sta nato na hrvaški vojaški ladji Čista Velika priplula v Opatijo.

Po njunem prvem srečanju je Tadić dejal, da bi se bilo dobro dogovoriti o zunajsodni rešitvi tožb o genocidu na Meddržavnem sodišču v Haagu, kar pa po njegovih zagotovilih ne pomeni, da bi se s tem odstopilo od drugih sodnih procesov proti tistim, ki so zagrešili zločine. Dejal je še, da države ne smejo biti talci zločinskih posameznikov iz obeh narodov.

Josipović se je strinjal s srbskim kolegom in dejal, da tožbe na sodišču v Haagu ne bi imele smisla, če najdejo možnost za zunajsodno rešitev posameznih vprašanj, ki so predmet tožb. "Ampak to je stvar procesa, dogovora in akcije," je še dejal hrvaški predsednik.

Oba voditelja sta se strinjala, da je treba ohraniti ozemeljsko celovitost BiH-a, pri čemer sta poudarila, da se rešitve za pereča vprašanja ne sme vsiljevati. "Vse, kar se dogovorijo narodi v BiH-u, je sprejemljivo tudi za Hrvaško in Srbijo," je dejal Tadić, Josipović pa je ob tem dodal, da zagovarja enakopravnost vseh narodov v BiH-u.

Edino nerešeno vprašanje - zmagovalec teniškega dvoboja
Na vprašanje, ali bo srbske turiste povabil na letovanje na Hrvaško, je Tadić odgovoril, da je on prvi letošnji srbski turist na hrvaškem primorju, in ob tem povabil hrvaške turiste na obisk Srbije, še posebej na koncerte.

Oba predsednika sta v šali še dejala, da je edino odprto vprašanje med državama ostalo, kdo bo zmagovalec četrtfinalnega srečanja Davisovega pokala, ki bo med Hrvaško in Srbijo potekalo julija letos v Splitu. Tadić se je pošalil, da bo to vprašanje rešil Novak Djoković, medtem ko bi bil za Josipovića pri vsej zadevi boljši arbiter Ivan Ljubičić.

Čakali na Bruselj, dočakali Opatijo
Srečanje ni bilo napovedano in novica o obisku srbskega predsednika v Opatiji se je v javnosti pojavila šele danes. Za mnoge je bilo to presenečenje, saj so menili, da se bosta predsednika prvič srečala naslednjo soboto v Bruslju, kjer se bodo ob robu vrha EU-ja srečali tudi voditelji Zahodnega Balkana.

Hrvaški predsednik je tudi v predvolilni kampanji večkrat poudaril, da je pripravljen Srbiji podati roko in obrniti novo stran v odnosih med državama, kar ima za enega ključnih ciljev svojega mandata. V pogovorih je dejal še, da zdajšnja generacija politikov z obeh strani nima pravice pustiti težav prihodnji generaciji, ampak jih mora rešiti.

V Haagu odprti tožbi
Poleg srbske zamere zaradi hrvaškega priznanja neodvisnosti Kosova odnose med Zagrebom in Beogradom obremenjujejo tudi posledice razpada Jugoslavije in vojna na Balkanu, ki še vedno postavljajo vprašanja pogrešanih oseb, kulturne dediščine in medsebojni tožbi za genocid, ki sta ju državi vložili na Meddržavnem sodišču v Haagu.

Jaz sem prvi letošnji srbski turist na hrvaškem primorju.

Boris Tadić
Tadić obiskal Hrvaško