Zakon, ki bo ločitev dovoljeval, bo začel veljati oktobra, ko naj bi ga po pričakovanjih podpisal predsednik države.
Malta je bila do zdaj edina članica Evropske unije, v kateri ločitev ni bila dovoljena. Prebivalci te otoške države so tako lahko zakon razveljavili le v tujini, v zadnjih 30 letih se je ločilo 785 parov. Število ločitev je sicer naraščalo, saj jih je bilo leta 1981 sedem, lani pa 47.
2. člen malteške ustave pravi:
(1) Uradna religija je rimsko-katoliška.
(2) Crekvene oblasti Rimsko-katoliške cerkve imajo dolžnost in pravico, da poučujejo, katera načela so pravilna in katera napačna.
(3) Verouk Rimsko-katoliške cerkve mora biti zagotovljen v vseh državnih šolah v sklopu obveznega izobraževanja.
Ločitev slabi družino
Uzakonitev ločitve je že na referendumu 28. maja podprlo 53 odstotkov volivcev, zdaj pa mu je zeleno luč dal še parlament. Izid referenduma, ki je bil neobvezujoč, je pomenil velik udarec vladni nacionalistični stranki, ki nasprotuje ločitvi, saj meni, da bo oslabila družino.
Parlament je zakon sprejel s 52 glasovi za in enajstimi proti, pet poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Zakon je podprlo tudi 19 članov vladne stranke, ki so tako glasovali v nasprotju s stališčem stranke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje