Kitajci se lahko med vrhom seznanijo o vseh sodelujočih afriških državah. Foto: EPA
Kitajci se lahko med vrhom seznanijo o vseh sodelujočih afriških državah. Foto: EPA
Omar Al Bašir
Omar Al Bašir je prepričan, da bo zavrnitev namestitve sil ZN-a bolj učinkovita kot sprejem vojakov ZN-a. Foto: EPA
Kitajsko-afriški vrh v Pekingu

Vrha se udeležujejo predstavniki 48 od 53 povabljenih držav, prihod v kitajsko prestolnico pa je zavrnilo pet afriških držav, ki imajo diplomatske stike s Tajvanom, ki ga Kitajska ne priznava. Afrika je za Kitajsko zelo zanimiva predvsem zaradi naftnih virov, saj na črni celini kupi kar četrtino nafte.

Trgovina med Kitajsko in afriškimi državami se je v zadnjih petih letih povečala za štirikrat, letos pa naj bi presegla že 50 milijard dolarjev.

Podpredsednik kitajske vlade Vu Ji je ob odprtju vrha dejal, da je ponosen na veliko prijateljstvo med Kitajsko in afriškimi državami. Zaradi razcveta kitajskega gospodarstva se je trgovina med Kitajsko in Afriko povečala in je v letu 2005 znašala 42 milijard ameriških dolarjev.

Sudan še vedno proti silam ZN-a
Ob robu vrha je sudanski predsednik Omar Al Bašir dejal, da sudanska vojska vztrajno nasprotuje namestitvi sil ZN-a v pokrajini Darfur. Al Bašir je ponovil stališče sudanske vlade, da bi namestitev sil ZN-a na to območje povzročila le še več žrtev in da bi vodila v razmere, ki so podobne tistim v Iraku.

Bašir se je ob obisku Pekinga Kitajski zahvalil za pomoč in podporo, ki jo ob močnem pritisku zahodnih držav glede rešitve humanitarne krize v sudanski pokrajini Darfur, namenja Sudanu. ZN je razmere v Darfurju označil za genocid.

Kitajska, ki je samo letos iz Sudana uvozila 14 milijonov sodov nafte, je močna zaveznica Kartuma in poudarja, da sile ZN-a nikakor ne smejo vstopiti v Darfur brez privolitve sudanske vlade.

Kitajsko-afriški vrh v Pekingu