Hu je imel v četrtek redko čast, da je nagovoril nigerijski parlament, pred tem pa je podpisal sporazum, ki bo Kitajski dovolil izkoriščanje tamkajšnjih naftnih polj v zameno za štiri milijarde dolarjev, ki jih bo Kitajska namenila za investicije v Nigeriji.
Kenija zadnja postaja za Huja
Pred obiskom v Nigeriji je bil Hu v Maroku, pot pa končuje v Keniji, ki je kitajskemu naftnemu podjteju dovolila raziskovanje kenijksih naftnih polj. Državi sta podpisali tudi sporazume, po katerih bo Kitajska namenila posojila za gospodarsko in tehnično sodelovanje ter razvoj zdravil proti malariji. Hu je tudi ponudil, da bodo financirali vzdrževanje stadiona, ki ga je zgradila Kitajska.
Kenija je v zameno za sporazume izrazila svojo podporo politiki enotne Kitajske in s tem ustavila napore Tajvana za priznanje neodvinosti. Številne afriške države, ki so imele v pretklosti odnose s Tajvanom, ki ga Kitajska ne priznava in ga ima eno od svojih provinc, je v zadnjih letih prestopilo na stran Kitajske, ki je v zameno ponujala bogata posojila in gospodarsko sodelovanje.
Gospodarstvo namesto ideologije
Novo zanimanje Kitajske za Afriko mnoge spominja na 50. in 60. leta prejšnjega stoletja, ko je takratni kitajski predsednik Mao Cetung na črno celino pošiljal svoje odposlance, ki so voditelje novih neodvisnih afriških držav prepričevali o skupni protiimperialistični solidarnosti. Vendar pa tokrat v ospredju ni izvažanje ideologije, ampak predvsem gospodarski interesi Kitajske, ki po svetu išče energetske vire za svoje gosgpodarstvo, katerega v zadnjih letih zaznamuje visoka rast.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje