Kitajska je svoj namen, da bo začela vojaške vaje, objavila na spletni strani ministrstva za obrambo, ob tem pa so sporočili, da so vojaške vaje rutina in da niso usmerjene proti nobeni državi. "Gre za letno, načrtovano in rutinsko vojaško vajo. Usmerjena ni proti nobeni državi in je v skladu z mednarodnimi zakoni in praksami," so zapisali in dodali še: "Pravica Kitajske do plovbe in druge pravice ne smejo biti kršene."
Kot je poročala agencija AP, so predstavniki japonskega ministrstva za obrambo sporočili, da so v bližini upravne enote Okinava opazili šest vojaških ladij, ki so plule po mednarodnih vodah.
ZDA nimajo težav s kitajskimi vajami
Kitajska vojska, ki je najštevilčnejša oborožena sila na svetu, je prvotno pehotna vojska, a tudi mornarica igra vse pomembnejšo vlogo, saj postaja Peking vse bolj nepopustljiv glede svojih ozemeljskih zahtev. V začetku letošnjega leta je Pentagon opozoril, da se Peking vse bolj osredotoča na svojo pomorsko moč in da so vlagali v nakup naprednega orožja, kar povečuje njihov vpliv na Tihem oceanu.
Ob tokratnih vojaških vajah je tiskovni predstavnik Pentagona sporočil, da ZDA nimajo nobenih težav z vajami. "Kitajska ima pravico izvajati vojaške vaje na način, ki se ji zdi primeren," je povedal John Kirby, ZDA pa so s svojimi nedavnimi izjavami nakazale, da skušajo okrepiti svojo navzonost na območju.
ZDA kot pacifiška sila in Obama kot pacifiški predsednik?
Željo, da se skušajo ZDA predstaviti kot pacifiška sila, je prejšnji teden nakazal predsednik Barack Obama, ki se je po sedemdnevni turneji po tihooceanskih državah, kjer se je udeležil številnih vrhov in zasedanj ter napovedal večjo vojaško navzočnost na območju, v ZDA vrnil v soboto.
Dejal je, da je on prvi ameriški pacifiški predsednik, napovedal je, da bodo na severu Avstralije postavili oporišče in tja poslali 2.500 marincev ter okrepili sodelovanje med letalskimi silami. "Naj si na tem območju zapomnijo, da končujemo svoje vojne, zato sem svoji varnostni ekipi naročil, naj okrepi našo navzočnost na azijsko-tihooceanskem območju, in naj to postane naša prioriteta," je povedal predsednik Obama.
Analitiki so prepričani, da so poteze ZDA neposreden izziv kitajskim namenom, da bi prevladala na območju, in da bo tp spodbudilo zagon kitajskim nasprotnikom. Ameriški nameni so prestrašili Kitajsko, ki je razporejanje vojakov v Avstraliji že označila kot vmešavanje v njihovo področje.
Kitajska v ozemeljskih sporih s številnimi državami
Kitajski premier Ven Džjabao je opozoril pred "vmešavanjem tujih sil v regionalne ozemeljske spore v Južnokitajskem morju", ki velja za strateško pomembno območje, ki si ga lastijo številne države. Kitajska je prepričana, da je v njeni jurisdikciji celotno morje, prav tako Tajvan, štiri druge države jugovzhodne Azije pa si lastijo delčke omenjenega ozmelja, med njimi Vietnam in Filipini, ki Kitajsko obtožujejo, da postaja vse bolj nasilna.
Tokratna kitajska napoved vojaških vaj je tako prišla ravno v času, ko na območju raste napetost zaradi ozemeljskih sporov med Kitajsko in drugimi državami na območju. Lani in letos je tako že večkrat prišlo do izbruha napetosti predvsem med Kitajsko in Vietnamom, Filipini ter Japonsko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje