Na zasedanju Azijsko-tihomorskega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec) na Havajih je ameriški predsednik Obama okrcal Kitajsko in jo pozval, naj stori več glede svojih gospodarskih praks, saj še ni storila dovolj, da bi juan dosegel pošteno tržno vrednost. "Kar zadeva gospodarske prakse, je Kitajska storila vrsto stvari, ki v neugoden položaj spravljajo ne samo ZDA, ampak vse trgovinske partnerje in države na območju," je dejal ameriški predsednik in dodal: "Dovolj je dovolj".
V enem svojih najbolj ostrih nastopov proti Kitajski je Obama, ki upa, da mu bo odločna drža prinesla nekaj glasov na volitvah prihodnje leto, zahteval, naj Kitajska preneha izigravati mednarodni sistem. "Trdno smo odločeni, da mora Kitajska upoštevati enaka pravila kot vsi drugi, " je Obama povedal novinarjem in dodal, da ne bodo dopustili, da bi Kitajska izkoriščala ZDA.
ZDA in Evropska unija že dlje časa obtožujejo Kitajsko, da ohranja juan umetno na nizki vrednosti in tako omogoča uvoz poceni izdelkov iz Kitajske, zato je Obama Peking znova pozval, naj dovoli rast vrednosti valute, saj ohranjanje na nizki vrednosti škoduje ameriškim podjetjem in delovnim mestom. "Kitajska, ki se predstavlja kot država v razvoju, je odrasla, zato naj se tudi vede tako," je povedal Obama.
"Kitajska bo spoštovala pravila, ki jih bo sooblikovala sama"
Kitajsko zunanje ministrstvo je ob tem sporočilo, da je kitajski predsednik Hu Džintao Obami dejal, da tudi bistveno večja vrednost juana ne bi rešila težav, s katerimi se spoprijemajo ZDA. Sporočili so tudi, da Kitajska ne bo spoštovala pravil, pri sestavljanju katerih ni sodelovala. "Najprej moramo poznati pravila, o katerih govorimo," je povedal predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva in dodal, da bo Kitajska spoštovala pravila le, če se bodo države o njih dogovorile skupaj.
Sankcije proti Iranu se zaostrujejo
Obama je ob tem napovedal, da načrtuje pogovore s Kitajsko in Rusijo o iranskem jedrskem programu. Povedal je, da iranska vlada ostaja izolirana in da se glede tega Kitajska in Rusija strinjata z ZDA. "Ne samo svet, tudi iranski režim razume, kako odločni smo," je povedal Obama.
"Preučili bomo vse možnosti, da vidimo, ali lahko to vprašanje rešimo po diplomatski poti," je še povedal Obama in dodal, da so sankcije Združenih narodov, ki sta jih podprli tudi Rusija in Kitajska, najostrejše doslej in da slabijo iransko gospodarstvo. Ob tem je Obama še posvaril, da za ZDA "na mizi ostajajo vse možnosti", s katerimi bi lahko Iran odvrnili od tega, da bi v vojaške namene uporabil svoj jedrski program.
Apec za krepitev svetovnega gospodarstva
Na zasedanju Apeca je Obama dosegel velik preboj pri oblikovanju panpacifiškega prostotrgovinskega območja in pri promociji zelenih tehnologij. Voditelji držav članic Apeca, ki predstavljajo več kot polovico svetovnega gospodarstva, so se zavezali tudi h krepitvi svetovnega gospodarstva in napovedali, da bodo zmanjšali trgovinske ovire v želji, da bi svet zaščitili pred dolžniško krizo v Evropi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje