Odločitev predsednika, ki jo je ta sporočil državljanom v televizijskem nagovoru, je odpravila veliko oviro v načrtu kanclerja Gerharda Schröderja, ki si že od poraza socialne demokratske stranke na regionalnih volitvah v Severnem Porenju - Vestfaliji konec maja prizadeva za razpis predčasnih volitev.
Kanclerjev načrt bi lahko prekrižalo še ustavno sodišče, ki pa se po mnenju strokovnjakov ne bo vpletalo v politični spopad.
Bo Merklova pretrd oreh?
"Naša država stoji pred težkimi nalogami. Na kocki je naša prihodnost in prihodnost naših otrok. Milijoni ljudi so brezposelni, mnogi med njimi že leta, zvezni proračun in proračuni zveznih držav so v tako kritičnem stanju, kot še nikoli. Obstoječa federativna ureditev je zastarela. Imamo premalo otrok in postajamo vse starejši. In ob vsem tem moramo obstati v pogojih ostre, globalne konkurence," je povedal predsednik.
Schröder je pozdravil odločitev predsednika in obenem napovedal svojo kandidaturo na volitvah. Kot je dejal, želi nadaljevati začete reforme na področju zdravstva, pokojnin in trga delovne sile. Dosedanje ekonomske reforme do zdaj niso bistveno pripomogle k izboljšanju gospodarske klime v državi.
Raziskave javnega mnenja pa več možnosti za zmago napovedujejo voditeljici krščanskih demokratov Angeli Merkel. Javnomnenjske raziskave so pokazale, da si 73 odstotkov Nemcev želi predčasne volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje