Dvodnevno srečanje na Malti se je začelo ob medsebojnih očitkih Rusije in Ukrajine. "Rusija ni partnerica, ampak največja grožnja naši skupni varnosti. Sodelovanje Rusije v Ovseju je grožnja sodelovanju v Evropi," je dejal ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiga. Lavrova je označil za vojnega zločinca.
Lavrov je po drugi strani obtožil Zahod, da je sprožil novo hladno vojno, in opozoril, da obstaja nevarnost, da se sprevrže v spopad med Vzhodom in Zahodom. Washingtonu pa je očital, da želi z vojaškimi vajami na azijsko-tihomorskem območju destabilizirati celotno evrazijsko celino.
Ob njegovem nastopu je več delegacij evropskih držav, med njimi iz Poljske in baltskih držav, zapustilo dvorano. Po nagovoru je Lavrov šel iz dvorane.
Do te njegove poteze je bil kritičen ameriški državni sekretar Antony Blinken, češ da kolegom ni izkazal vljudnosti in jih ni poslušal. Lavrovu je še očital, da širi "cunami dezinformacij", Moskvi pa pripisal odgovornost za zaostrovanje razmer v Ukrajini.
Do udeležbe Lavrova na srečanju je bil med drugim kritičen poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski. "Gospod Lavrov je prišel sem, da bi lagal o ruski invaziji in o tem, kaj Rusija počne v Ukrajini," je dejal in poudaril, da ne bo sedel z njim za isto mizo.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pa je ob prihodu na srečanje Rusijo obtožila cinične igre in poudarila, da organizacija ne bo dovolila ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, da mir v Evropi razbije v prah.
Zaharova ni dobila vizuma
Obisk Lavrova na Malti je njegova prva pot v eno od držav članic Evropske unije od začetka ruske agresije v Ukrajini februarja leta 2022. Z Lavrovom bi morala na Malto priti tudi njegova tiskovna predstavnica Marija Zaharova, ki pa je sporočila, da ni dobila vizuma.
Lavrov je bil nazadnje v EU-ju decembra 2021, prav tako na srečanju zunanjih ministrov Ovseja na Švedskem. Pred dvema letoma, ko je srečanje ministrov članic Ovse gostila Poljska, je Varšava ruskemu zunanjemu ministru prepovedala vstop v državo. Ukrajina je nato lani, tako kot Poljska in baltske države, zaradi udeležbe Lavrova bojkotirala srečanje zunanjih ministrov Ovseja v Skopju.
Fajon poudarila pomen OVSE-ja
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je poudarila pomen tega foruma in zagotavljanja njegove funkcionalnosti, ob tem pa vnovič obsodila rusko agresijo v Ukrajini in Kijevu zagotovila nadaljnjo podporo.
"OVSE je že skoraj pol stoletja osrednji akter razprav in pogajanj o varnostnih vprašanjih v Evropi. Je edinstveno orodje za reševanje nenehnih in dolgotrajnih konfliktov, ne le v Ukrajini, temveč tudi v Pridnestrju in na južnem Kavkazu," je na zasedanju dejala ministrica in poudarila pomen zagotavljanja funkcionalnosti OVSE-ja, ki že tretje leto deluje brez sprejetega proračuna.
Zato je poudarila, da forum potrebuje stabilno financiranje, močno vodstvo in politično podporo vseh sodelujočih držav, so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Fajon je vnovič obsodila rusko agresijo kot nezakonito in neupravičeno. "Napadi na civiliste in civilne objekte so očitna kršitev mednarodnega humanitarnega prava in sodijo med vojne zločine. Ta grozodejstva in ta vojna se morajo končati. Do takrat bomo Ukrajino podpirali na vsakem koraku," je zagotovila.
Po njenem mnenju bo ponovna vzpostavitev zaupanja po vojni dolg in zapleten proces, ki bo zahteval politično voljo vseh držav OVSE-ja.
Ob robu zasedanja se je ministrica ločeno sešla z armenskim in azerbajdžanskim kolegom, Araratom Mirzojanom in Jejhunom Bajramovim, ki sta jo seznanila s stanjem pogajanj glede mirovnega sporazuma med Armenijo in Azerbajdžanom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje