Libijski premier bo o nestrinjanju s potezo Bolgarov seznanil tudi Afriško unijo in Organizacijo islamske konference. Foto: EPA
Libijski premier bo o nestrinjanju s potezo Bolgarov seznanil tudi Afriško unijo in Organizacijo islamske konference. Foto: EPA
Težka leta so za njimi.
Po vrnitvi se je bolgarskim medicinskim sestram odvalil kamen od srca. Foto: EPA

Največ so v sklad za obolele otroke prispevale Češka, Bolgarija, Slovaška in Katar, je sporočila vlada v Tripoliju in ob tem obsodila dejstvo, da je bolgarski predsednik Georgi Parvanov pet medicinskih sester in palestinskega zdravnika z bolgarskim državljanstvom ob njihovem prihodu v Sofijo pomilostil.

Libijske oblasti so Arabski ligi poslale memorandum, s katerim pozivajo k sankcioniranju Sofije. Zaradi domnevne kršitve mednarodnega prava so protestirale tudi pri EU-ju. Libijski zunanji minister Abdelrahman Halgam je dejal, da dejanje Bolgarije pomeni izdajo in nezakonito ravnanje.

"Zapornike bi morali ob prihodu v Bolgarijo takoj premestiti v zapor, ne pa jih slovesno in nezakonito osvoboditi," je poudaril, medtem ko je libijski premier Bagdadi Mahmudi prepričan, da je Bolgarija kršila mednarodno pravo in sporazum o izročanju zapornikov med Bolgarijo in Libijo. Libijci evropskim državam očitajo, da so primer spolitizirale in zaščitile kriminalce.

Po dolgih letih na prostosti
Libijsko sodišče je šesterico zaradi domnevno namerne okužbe 438 otrok z virusom HIV konec 90. let prejšnjega stoletja obsodilo na smrtno kazen, pozneje pa je libijski vrhovni pravosodni svet obsodbo omilil na dosmrtno ječo. Po dogovoru o izročitvi zapornikov je Libija izročila šesterice Bolgarom, pri čemer sta pomagali tudi evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero Waldner in francoska prva dama Cecilia Sarkozy. Ob prihodu v domovino jih je bolgarski predsednik pomilostil in po osmih letih v ječi so končno na prostosti. V zameno za izpustitev je Evropska unija napovedala otoplitev odnosov z Libijo.