Parlamentarne volitve v Nemčiji bodo 27. septembra. Foto: EPA
Parlamentarne volitve v Nemčiji bodo 27. septembra. Foto: EPA

Občutno zmanjšanje davkov je po njenih besedah tisto, kar bo zagotovilo hitro rast in omogočilo ponoven nadzor nad rekordnim proračunskim primanjkljajem. Ob tem je izključila možnost fiskalnega zloma.

Izjava Merklove prihaja v času, ko v njeni Krščansko-demokratski uniji (CDU) narašča nemir, potem ko so javnomnenjske ankete pred volitvami prihodnji teden pokazale, da je podpora njeni zaželeni koaliciji s svobodnimi demokrati (FDP) padla pod 50 odstotkov.
Konservativni krščanski demokrati so poraz doživeli tudi na nedavnih deželnih volitvah. Po pisanju FT-ja se v CDU-ju bojijo dogodkov iz leta 2005, ko jim kljub zmagi ni uspelo oblikovati koalicije s FDP-jem, zato so morali podati roko nemškim socialdemokratom (SPD).

"Prepričana sem, da moramo storiti vse, kar lahko, da pridemo ven iz tega, preden se lahko vrnemo k bolj uravnoteženi fiskalni politiki," je povedala novinarjem v Berlinu. "Hitro se moramo vrniti na raven gospodarske rasti, ki bi omogočila ponovno rast davčnih prihodkov."

Čeprav je Merklova že pozivala k znižanju davkov, je ob tem opozarjala, da je treba upoštevati nujno potrebo po fiskalni konsolidaciji. S predstavitvijo znižanja davkov kot načina za spodbujanje davčnih prihodkov v prihodnosti pa kanclerka daje vtis, da spreminja prioritete, piše FT.

A. Merkl: Nemčija si ne sme privoščiti zaostanka
"V svetu poteka tekmovanje, katera država se bo prva izvila iz te krize," je dejala in dodala, da v tej tekmi sodelujejo tako Kitajska kot ZDA ter da si Nemčija ne sme privoščiti zaostanka. Pri tem je dodala, da se lahko načrtovano znižanje davkov razume tudi kot nadgradnja dozdajšnjih ukrepov za spodbujanje gospodarstva.

Vsekakor, piše FT. Merklova je dejala, da je bil sveženj 80 milijard evrov pomoči, namenjen ukrepitvi gospodarstva, - polovica zneska naj bi bila porabljena šele prihodnje leto - porabljen na neustrezen način. "Na znižanje davka na dohodek lahko gledate tudi kot na podaljšani del naših fiskalnih ukrepov, kot na dodatno spodbudo."