"Končno bi se morali zavedati, da je sodba generalom pravzaprav sodba Franju Tuđmanu, Gojku Šušku in najožjemu krogu okoli prvega hrvaškega predsednika," je zapisal Mesić v pismu, katerega dele je reški Novi list objavil že v petek. Nekdanji hrvaški predsednik je v prispevku za Novi list dodal, da nepravnomočna sodba ni sodba Hrvaški, domovinski vojni in operaciji Nevihta.
"Noben narod ne zasluži, da nosi težko breme zločinov, ki so jih zakrivili posamezniki. Narod ni nikoli kriv. Vedno so krivi posamezniki, ljudje z imenom in priimkom. Vendar zločin ni univerzalen, zločin nima niti naroda niti vere," je Mesić spomnil na svoje sporočilo učencem, tako Hrvatom kot Srbom, v vzhodni Slavoniji leta 2003.
Nobena politična ofenziva niti lobiranje za rušenje koncepta združenega zločinskega dejanja Anteju Gotovini in Mladenu Markaču ne moreta pomagati, ampak le kakovostna obramba na podlagi izpodbijanja njune vloge pri uresničevanju skupnega zločinskega dejanja, česar sta obsojena, je še zapisal Mesić, in bojim se, da obramba tega ni sposobna.
Nezrel odziv hrvaške politike na haaško sodbo
Mesić je zatrdil, da si je med svojim prvim mandatom prizadeval, da bi Gotovino na sojenju zaslišali, a so ta prizadevanja propadla zaradi odvetnikov Gotovine in "oseb, ki so zdaj zelo glasne pri iskanju krivca za haaško razsodbo".
Hrvaška politika se je na razsodbo Haaga odzvala nepripravljena in nezrelo, mediji pa so "skrajno neprofesionalno dvigovali napetosti", je dejal nekdanji predsednik Hrvaške. K naraščanju napetosti je prispevala tudi Katoliška cerkev s pozivom k molitvi in postu proti nepravični sodbi, tudi meni.
"Na hrvaški strani je več zločinov, kot je javno znano"
Mesić je zapisal, da je bilo na hrvaški strani veliko več zločinov, kot je znano v javnosti, in da nekatere podrobnosti šele zdaj prihajajo na dan. "Imeli smo obdobje, ko se je zavračala sama misel na kaj takega ali pa je veljala za protihrvaško. Imeli smo tudi predsednika vrhovnega sodišča, ki se je proslavil s pošastno izjavo, da Hrvat v obrambi ne more zagrešiti vojnega zločina," je poudaril, da so bili zagrešeni zločini tudi na hrvaški strani.
Hrvaški državni vrh je vedel za zločine, storjene med Nevihto, je razkril in dodal, da je bil sam navzoč pri pogovoru, ko je eden izmed nekdanjih ministrov obvestil Tuđmana, da v zahodni Slavoniji požigajo srbske vasi "v treh izmenah". Mesić je zanikal obtožbe, da naj bi on ali kdo iz njegovega urada izročil kakršne koli dokumente Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Poudaril je, da je od leta 2001 vlada lastnica celotne dokumentacije, ki je ostala v njegovem uradu iz časov Tuđmana, in da so vse zahteve glede dokumentov za Haag potekale prek vladnega urada za sodelovanje s haaškim sodiščem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje