Mladićev odvetnik Miloš Šaljić je prenesel njegovo sporočilo, v katerem nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov pred napovedanim zborovanjem srbskih ultranacionalistov svari pred tem, da bi zaradi aretacije sledilo prelivanje krvi.
"Njegovo zdravstveno stanje je nespremenjeno, še vedno je zmeden in zahteva, da ga poleg drugih zdravnikov pregleda tudi Slavica Đukič Dejanović," je po dvournem obisku pri Mladiću povedal Šaljić. "Ve, da bo odšel v Haag. Ne ve kdaj, a bi si rad pred tem še malce opomogel," je še povedal odvetnik.
Hkrati je potrdil, da je Mladić dobil jagode in televizor, kot je zaprosil, in da je izrazil željo, da ga obiščeta "stara prijatelja, novinarka Ljiljana Bulatović in Mićo Grubor".
Oblasti nad pomagače
Srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je po aretaciji najbolj iskanega haaškega ubežnika zatrdil, da bodo pred roko pravice privedli vse tiste, ki so v zadnjih 16 letih pomagali Mladiću pri skrivanju, kar je v pogovoru za BBC obljubil tudi srbski predsednik Boris Tadić.
"Nadaljevali bomo preganjanje vseh, ki so pomagali Mladiću in drugim, da so se skrivali pred roko pravice. S tem ko so skrivali Mladića, so škodovali državi. Skrivanje haaškega ubežnika je hudo kaznivo dejanje," je dejal Vukčević. Med Mladićevimi pomagači so večinoma srbski begunci iz BiH-a, ki so po vojni našli zatočišče v Beogradu.
Pojasniti bo moral smrt dveh vojakov
Oglasili so se tudi odvetniki družinskih članov vojakov Dragana Jakovljevića in Dražena Milovanovića, ki sta leta 2004 umrla v sumljivih okoliščinah. Odvetniki so sporočili, da bi moral Mladić pred izročitvijo haaškemu sodišču pojasniti okoliščine smrti obeh vojakov, ki sta umrla 5. oktobra 2004.
Po uradnih različici naj bi Jakovljević iz neznanih razlogov v eni izmed beograjskih vojašnic streljal na Milanovića in ga ubil, nato pa sodil še sebi. Neodvisna komisija je pozneje ugotovila, da naj bi oba iz neposredne bližine ubila tretja oseba. Pojavila so se ugibanja, da naj bi oba vojaka v vojašnici videla pobeglega Mladića, zato naj bi ju njegovi telesni stražarji ustrelili.
Z opazovanjem družine prišli do Mladića
Srbske oblasti so Mladićevo skrivališče odkrile šele po letu dni poglobljenega opazovanja Mladićevih najožjih družinskih članov in po skoraj enoletnem prisluškovanju telefonskim pogovorom, preden so dobili konkretne informacije o Mladićevem skrivališču, je razkril neimenovani predstavnik srbskih oblasti.
Znana sodniška trojka za Mladića
Mladić se bo moral 48 ur po izročitvi haaškemu sodišču izreči o svoji krivdi po vseh 11 točkah obtožnice. Medtem so v Haagu že imenovali trojico sodnikov, ki mu bo sodila.
Med njimi so 68-letni Christopher Flügge iz Nemčije, 66-letni Bakone Justice Moloto in 63-letni Alphons Orie, ki je znan po svoji neprizanesljivosti in je med drugim hrvaškega generala Anteja Gotovino obsodil na visoko zaporno kazen.
Že nekaj let v pisarni tožilca za vojne zločine Vukčevića čakata dve steklenici vina cabernet sauvignon letnik 2005, ki mu jih je podarila nekdanja glavna haaška tožilka Carla Del Ponte. Steklenici, ki sta opremljeni s fotografijama Radovana Karadžića in Ratka Mladića, naj bi odprli, ko se bosta oba znašla za zapahi, z aretacijo Mladića pa je napočil čas za to.
"Zdaj lahko nazdravimo pravici. Poklical bom Carlo Del Ponte, naj se mi kmalu pridruži pri odpiranju steklenic, ki mi ju je že dolgo nazaj prinesla z namenom, da ju skupaj spijeva, ko bo delo opravljeno. To je storjeno in napočil je čas za zdravico," je dejal Vukčević, ki je priznal, da ga je po aretaciji Karadžića leta 2008 in ob začetku sodnega procesa leta 2009 zamikalo, da bi odprl prvo steklenico, a je nato raje počakal še na Mladića, da bo slavje popolno.
Preiskovalni sodnik na posebnem sodišču za vojne zločine v Beogradu je v petek odločil, da je nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov dovolj pri močeh, da ga lahko izročijo haaškemu sodišču, kjer ga čaka sojenje za vojne zločine in genocid med vojno v BiH-u v prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja.
Mladićeva obramba ima do ponedeljka čas, da se pritoži na odločitev sodnika o izročitvi Haagu. Njegov odvetnik Miloš Šaljić je prepričan, da ga ne bi smeli izročiti, dokler se ne izboljša njegovo zdravstveno stanje. Srbske oblasti so se sicer odločile, da ne bodo javno objavile datum izročitve, kot razlog pa so navedle varnostne razloge.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje