Foto:
Foto:
Evropski poslanci so izrazili nasprotovanje napovedanim reformam.
Sorodniki žrtev tragedije s talci še vedno prihajajo v šolo v Beslanu, kjer je prišlo do tragedije.

Lavrov je med obiskom v Kazahstanu zavrnil izjave ameriškega kolega Colina Powella, da bi spremembe volilnega sistema, ki jih je predlagal ruski predsednik Vladimir Putin, lahko ogrozile demokracijo v Rusiji.

Lavrov je dejal, da bo o ruskih političnih procesih odločala izključno Moskva. "Powell je s tem, ko je napovedane spremembe označil za odmik od nekaterih preteklih demokratičnih reform, ponovno želel povedati, da se demokracija lahko kopira le po enem modelu. Mi, na primer, ne komentiramo sistema ameriških predsedniških volitev," je zabrusil Lavrov.

Evroposlanci zaskrbljeni
Do napovedanih reform je kritičen tudi Evropski parlament. Poslanci so opozorili na nevarnost odprave demokratičnih elementov v ruskem političnem sistemu in izrazili zaskrbljenost nad idejo o vnovični uvedbi smrtne kazni.

Putin je v ponedeljek napovedal večji vpliv Kremlja na regionalno politiko. Ruski predsednik bi tako lahko imenoval guvernerje regij, poslance dume pa bi volili na proporcionalnih volitvah.

Šole znova odprte
Dva tedna po tragediji s talci v šoli v Beslanu so v mestu ob strogih varnostnih ukrepih znova odprli šole. Čeprav so pred tem strokovnjaki za razstrelivo in varnostniki s psi temeljito pregledali vse šole, naj bi kar tri četrtine šolarjev ostalo doma.

Tisti, ki so v šole vseeno prišli, pa so pripovedovali, da so živčni, vendar odločeni nadaljevati šolanje. Pouk se je začel z minuto molka v spomin na več kot 320 ljudi, ki so bili ubiti med zasedbo šole številka ena v Beslanu.

Šole bi se morale odpreti že v torek, vendar so zaradi varnostnih pregledov odprtje preložili.