"Samo čakam, da vidim, ali bo naredil še en korak narobe. Odšel bo," je o ameriškem veleposlaniku Jamesu McGeeju dejal zimbabvejski predsednik na predvolilnem shodu v Harareju. S shodom je Mugabe začel kampanjo pred drugim krogom predsedniških volitev, ki bodo 27. junija in na katerih se bo pomeril z zmagovalcem prvega kroga volitev vodjem opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe Morganom Tsvangiraijem.
McGee je v začetku meseca dejal, da je nasilje, ki je Zimbabve zajelo po spornem prvem krogu predsedniških volitev, ušlo izpod nadzora. Ob tem je zatrdil, da ima dokaze o politično motiviranem nasilju. "Ne zanima me, ali se je boril v Vietnamu. To je Zimbabve in ne podaljšek Amerike," o vietnamskem vetranu McGeeju ni izbiral besed Mugabe.
Mugabe z obtožbami ni prizanesel tudi odposlanici ameriškega zunanjega ministrstva za Afriko Jendayji Frazer, ki jo je obtožil, da se obnaša kot prostitutka, potem ko je govorila, da je na marčevskih parlamentarnih in predsedniških volitvah zmagala opozicija in Tsvangirai.
Obtožbe kar dežujejo
84-letni Mugabe, ki Zimbabveju vlada že od leta 1980, besedno redno ostro napada ZDA in nekdanjo kolonialno nadoblastnico Veliko Britanijo, ki ju obtožuje, da si hočeta podrediti njegovo državo in se polastiti naravnih surovin, s katerimi je ta južnoafriška država zelo bogata. Tsvangiraija je že večkrat obtožil, da je le lutka v rokah njegovih zahodnih podpornikov.
Zimbabve je bil nekoč ena izmed bolj razvitih in cvetočih afriških držav, vendar jo šlo z državo samo še navzdol predvsem po letu 2000, ko se je Mugabe odločil, da zaseže kmetijska posestva, ki so bila v rokah belcev. Te naj bi po Mugabejevih obljubah vrnili prebivalcem Zimbabveja, a je večina od njih končala v rokah njegovih zvestih privržencev.
Ljudje bežijo iz obubožane države
Trenutno se Zimbabve ponaša z najvišjo stopnjo inflacije na svetu, ki znaša kar 165.000 odstotkov. Državo pesti kronično pomanjkanje hrane, goriva in drugih dobrin, medtem ko je zaposlen le eden od petih prebivalcev. Prav zaradi nevzdržnih političnih in gospodarskih razmer je Zimbabve zapustilo okoli 3,5 milijona ljudi, ki so odšli s trebuhom za kruhom predvsem v sosednjo Južnoafriško republiko.
V Južnoafriški republiki so priseljenci, mnogi med njimi iz Zimbabveja, v zadnjih dneh postali tarča nasilnih napadov domačinov, ki prišleke obtožujejo kraje delovnih mest in v njih vidijo glaven razlog za visoko stopnjo kriminala. V napadih je umrlo 50 priseljencev, več kot 25.000 pa jih je v strahu za svoja življenja zapustilo domove in se zateklo v begunska taborišča.
Mugabe je zimbabvejske priseljence v Južnoafriški republiki pozval, naj se vrnejo v domovino, kjer jim je obljubil, da bodo dobili zemljo. "Naša zemlja je še zmeraj tukaj, tudi za mlade, ki so v Južnoafriški republiki in se želijo vrniti," je dejal na shodu.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje