Mesića so na Kosovu sprejeli z najvišjimi častmi. Foto: EPA
Mesića so na Kosovu sprejeli z najvišjimi častmi. Foto: EPA
Hrvaška je na ogorčenje Srbije precej zgodaj priznala kosovsko neodvisnost. Foto: javno.com

Po sestanku s kosovskim predsednikom Fatmirjem Sejdiujem, premierjem Hashimom Thacijem in predsednikom parlamenta Jakupom Krasniqijem v Prištini je Mesić nagovoril poslance kosovske skupščine.

"Prišel sem na Kosovo kot prijatelj mlade države in vseh njenih državljanov, tako Kosovcev kot Srbov. Ponavljam, tako Kosovcev kot Srbov," je dejal Mesić v pozdravu na začetku govora. V Prištini so hrvaškega predsednika nato razglasili še za častnega meščana kosovske prestolnice.

Mesić jezi srbski vrh
Čeprav srbski in hrvaški politiki trdijo, da so dobri sosedski odnosi med njihovimi prednostnimi nalogami, pa njihova dejanja to zanikajo, poroča B92. Srbija je ta teden proti Hrvaški sprožila protiobtožbo za genocid, Mesić pa je včeraj za leto dni zmanjšal zaporno kazen nekdanjemu pripadniku hrvaške policije Šiniši Rimcu, ki je bil obsojen zaradi uboja srbskih civililstov v Pakrački poljani leta 1991.

Tudi Mesićev obisk na Kosovu so srbski mediji in uradni Beograd že označili za novo politično provokacijo, še zlasti, ker je bil prvotno načrtovani datum Mesićevega prihoda ravno na dan pravoslavnega božiča.

Vsaka podpora Kosovu provokacija?
Predsednik Naprednega kluba Srbije Čedomir Antić meni, da je Hrvaška od leta 1995 svojo politiko v glavnem gradila na negativnem odnosu do Srbije, Mesić pa da je tipični predstavnik te politike. Antić obisk hrvaškega predsednika vidi samo kot politično provokacijo, saj, kot pravi, razen pritiska na Srbijo ne vidi nobenega drugega skupnega interesa Kosova in Hrvaške.

Miljenko Dereta, direktor srbske Civilne iniciative, po drugi strani pravi, da Beograd vsak obisk nekoga, ki je priznal Kosovo, vidi kot politično provokacijo. V Zagrebu sicer Mesićev obisk vidijo kot zgolj nadaljevanje njegove politike podpore neodvisnosti Kosova.