Leta 2057 pa naj bi na svetu živelo že deset milijard ljudi.
Leta 1804 je na Zemlji prvič živela milijarda oseb, 123 let pozneje, leta 1927, pa se je populacija podvojila na dve milijardi. Rast prebivalstva se je nato bistveno pospešila, saj je bila leta 1960 po zgolj 33 letih dosežena tretja milijarda. Petnajst let pozneje, leta 1975, so na planetu živele štiri milijarde ljudi.
V zadnjih nekaj desetletjih se je svetovno prebivalstvo vsakih dvanajst let povečalo za eno milijardo. Svetovna populacija je tako leta 1987 znašala pet milijard, leta 1999 šest milijard in leta 2011 sedem milijard.
Svetovno prebivalstvo se po ocenah vsako leto poveča za 82 milijonov oseb. Trend rasti prebivalstva se bo po celinah razlikoval. Projekcije napovedujejo, da bo populacija Afrike naraščala najhitreje. Prebivalcev Azije, ki so desetletja predstavljali več kot polovico prebivalcev Zemlje, naj bi bilo leta 2100 približno enako kot prebivalcev Afrike.
Najštevilčnejša ostaja Kitajska, sledi Indija
Kitajska medtem z 1,44 milijarde prebivalcev ostaja država z največ prebivalci na svetu. Sledi ji Indija z 1,39 milijarde prebivalci.
V Sloveniji je na začetku letošnjega leta prebivalo 2.107.180 ljudi, s čimer prebivalci Slovenije predstavljajo 0,5 odstotka prebivalcev Evropske unije, ki ima skupno 447 milijonov prebivalcev. Državljani EU-ja skupaj sestavljajo manj kot šest odstotkov svetovnega prebivalstva.
Demografske značilnosti, ki bodo zaznamovale prihodnost EU in tudi Slovenije, so predvsem v povprečju manj rojstev, višja povprečna starost mater ob rojstvu otroka in daljšanje življenjske dobe.
Prebivalstvo EU-ja se krči drugo leto zapored
Eurostat je sicer v svojem poročilu opozoril, da se je prebivalstvo EU-ja lani skrčilo že drugo leto zapored. Kot navajajo, je število prebivalcev 27 držav, ki sestavljajo blok, upadlo za 172.000 v primerjavi z letom poprej in za več kot 656.000 v primerjavi z januarjem 2020. Kot enega od ključnih razlogov so navedli posledice pandemije koronavirusa. Število smrti je začelo presegati število rojstev v EU-ju že pred desetimi leti, a je priseljevanje ljudi izven Unije pomagalo zajeziti ta prepad do prvega leta pandemije.
Največji upad prebivalstva so zaznali v Italiji, Romuniji in na Poljskem, največji porast prebivalstva pa v Franciji, na Nizozemskem in Švedskem.
Združeni narodi so se ob svetovnem dnevu prebivalstva zavzeli za dostojno in izpolnjeno življenje za vse prebivalce sveta. Hkrati so opozorili na skupno odgovornost vseh prebivalcev sveta, da delujejo v skladu s skupnimi vrednotami in prispevajo k skupni prihodnosti. ZN so 11. julij za svetovni dan prebivalstva razglasili leta 1989, dve leti po tistem, ko je svetovno prebivalstvo doseglo pet milijard.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje