Na redko poseljenem območju so marsikje prekinjene prometne povezave. Foto: Reuters
Na redko poseljenem območju so marsikje prekinjene prometne povezave. Foto: Reuters

Avstralski premier Anthony Albanese je opozoril, da je nekatera poplavljena območja na redko poseljenem severozahodu države težko doseči, zato so na teren poslali tudi vojaška letala in helikopterje s pomočjo. Zvezna vlada je pripravljena zagotoviti vso potrebno podporo prebivalcem zvezne države Zahodna Avstralija, je še poudaril Albanese.

Zahodna Avstralija se razprostira prek tretjine avstralskega ozemlja. Pokrajino Kimberley na severu Zahodne Avstralije – gre za območje, večje od Nemčije, na katerem živi le 34.000 prebivalcev – je v tem tednu prizadel tropski ciklon Ellie, ki je v najbolj vroč del Avstralije prinesel močno deževje.

Deževje v tropski pokrajini, ki na severu meji na Timorsko morje, na jugu pa na puščave Zahodne Avstralije, med monsunsko sezono sicer ni nenavadno, vendar je tokratna količina povzročila najhujše poplave v zgodovini.

Eno od najbolj prizadetih mest je Fitzroy Crossing, kjer so morali prebivalci čakati, da se je razmočena letališka steza posušila, preden so lahko vojaška letala in helikopterji pripeljali zaloge. Čeprav je najhujše deževje popustilo, bi lahko bila nekatera mesta v prihodnjih dneh še vedno odrezana od sveta, so opozorili na pristojnih službah.

Valabi (wallaby), manjša različica kenguruja, se skuša prebiti skozi poplavljeno območje pri kraju Fitzroy Crossing. Foto: Reuters
Valabi (wallaby), manjša različica kenguruja, se skuša prebiti skozi poplavljeno območje pri kraju Fitzroy Crossing. Foto: Reuters

Številne prizadete skupnosti nimajo sredstev za odpravo posledic poplav, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Večino prebivalstva na območju predstavlja staroselska skupnost aboriginov. Tamkajšnji prebivalci so za Guardian povedali, da zaradi velikih količin blata, ki se "strjuje kot beton", v številnih hišah še več mesecev ne bo mogoče živeti.

Avstralijo v dveh letih večkrat zajelo močno deževje

Avstralijo je v zadnjih dveh letih večkrat zajelo močno deževje, ki ga je povzročil oceansko-podnebni cikel La Nina. Novembra lani so tako nekatere dele vzhodne Avstralije zajele nenadne poplave, ki so v nekaterih podeželskih mestih odnesle celotne hiše.

Predtem je bila julija več deset tisoč prebivalcem Sydneyja odrejena evakuacija, ko so vode preplavile obrobje obalnega mesta, marca pa so poplave na vzhodni obali države, ki so jih povzročila neurja v Queenslandu in Novem Južnem Walesu, zahtevale več kot 20 življenj.

Avstralski raziskovalci so sicer že večkrat opozorili, da podnebne spremembe povečujejo tveganje naravnih nesreč.

Uničujoče poplave v Zahodni Avstraliji