Ob odhodu od doma v Kirjat Malačiju je osmi predsednik Izraela (2000-2007) vztrajal, da je nedolžen, in je obtožil državo "usmrtitve" in da bodo "zakopali živega človeka". Sojenje in obsodba Kacavu zaradi posilstva in spolnega nadlegovanja sta prestresla Izrael, tako liberalni del kot pravoverni del družbe.
V zapor po potrditvi sodbe
Kacav, ki je v ponedeljek dopolnil 66 let, je leta 2007 zaradi hudih obtožb odstopil le dva tedna pred iztekom predsedniškega mandata. Zatem je zavrnil dogovor s tožilstvom, po izjemno odmevnem sojenju pa je bil lani obsojen na sedem let zapora, a mu je sodišče dovolilo ostati na prostem, vse dokler prejšnji mesec sodbe ni potrdilo tudi izraelsko vrhovno sodišče.
V 90. letih je bil visoki politik stranke Likud minister v vladi Benjamina Netanjahuja, v tem času pa je posilil štiri uslužbenke vladnega kabineta. Spolno nadlegovanje je nadaljeval tudi kot predsednik in je bil obsojen tudi zaradi nadlegovanja dveh svojih uslužbenk.
V celici z nekdanjim ministrom
Kacava so namestili v najmanj varnostno strogi zapor Masijahu, ki je običajno rezerviran za pravoverne Jude. Nekdanji predsednik bo celico delil še z enim nekdanjim ministrom Šlomom Benzrijem, kar naj bi mu olajšalo prehod v zaporniško življenje.
V zaporu so zagotovili, da ne bo imel Kacav nobenih ugodnosti in da bodo zanj veljala ista pravila kot za druge zapornike. Vseeno pa bo Kacav bolj nadzorovan, saj so psihologi svetovali dodaten nadzor zaradi možnosti morebitnega poskusa samomora.
Zaporniki v Masijahu vstajajo ob 4.30 in dan začnejo z jutranjo molitvijo, večino časa pa preživijo pri preučevanju verskih besedil. Televizija je prepovedana, uporaba računalnikov, telefonov in medmrežja pa je zelo omejena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje