Zaradi odločitve o nakupu vojaške opreme se Švica srečuje z ostrimi kritikami. Foto: EPA
Zaradi odločitve o nakupu vojaške opreme se Švica srečuje z ostrimi kritikami. Foto: EPA

Vrednost posla znaša 5,5 milijarde dolarjev (4,64 milijarde evrov), poleg tega bodo odšteli 2,1 milijarde dolarjev (1,77 milijarde evrov) za nakup raketnega sistema ameriške skupine Raytheon.

Švica se je za nakup 36 plovil F-35A odločila, ker ocenjuje, da ima ta model najboljše funkcije in hkrati najnižjo ceno, je sporočila tamkajšnja vlada.

Ljudje nočejo ferrarija v zraku, je dejala Marionna Schlatter s stranke zelenih. Foto: EPA
Ljudje nočejo ferrarija v zraku, je dejala Marionna Schlatter s stranke zelenih. Foto: EPA

Za ameriška podjetja je na nedavnem srečanju s svojim švicarskim kolegom v Ženevi lobiral tudi predsednik ZDA Joe Biden, poroča CNN.

Odločno nasprotovanje nekaterih skupin

Zaradi odločitve o nakupu vojaške opreme se država srečuje z ostrimi kritikami.

Nevtralna Švica, ki se je v vojni nazadnje bojevala pred več kot 200 leti in v svetu nima posebnih nasprotnikov, ne potrebuje najboljših vojaških letal na trgu, menijo nasprotniki nakupa. Opozarjajo, da bi najsodobnejša vojaška letala gorato državo prevozila v približno desetih minutah.

Podporniki pa po drugi strani trdijo, da mora biti Švica pri svoji obrambi samozadostna in se ne sme zanašati na druge države.

Aktivisti proti oboroževanju in nekatere politične stranke se zavzemajo za referendum, ki bi bil v Švici že tretji na temo nakupa vojaških letal.

Vlada lahko na referendumu pričakuje, da bodo ljudje glasovali proti nakupu novega plovila, je glede na izide javnomnenjskih anket, ki so jih izvedli septembra lani, prepričan Jonas Kampus iz Skupine za Švico brez vojske.

"Ljudje nočejo ferrarija v zraku," je ob tem po poročanju CNN-a dejala Marionna Schlatter s stranke zelenih.