Nekdanji tiskovni predstavnik obrambnega ministra John Ullyot, ki je s položaja protestno odstopil prejšnji teden, je v nedeljo v prispevku za medij Politico zapisal, da obrambni minister Pete Hegseth najverjetneje ne bo ostal na položaju. Foto: Reuters
Nekdanji tiskovni predstavnik obrambnega ministra John Ullyot, ki je s položaja protestno odstopil prejšnji teden, je v nedeljo v prispevku za medij Politico zapisal, da obrambni minister Pete Hegseth najverjetneje ne bo ostal na položaju. Foto: Reuters

Minister za obrambo ZDA Pete Hegseth je v zasebnem klepetu na aplikaciji Signal delil informacije o napadih 15. marca, med drugim urnike poletov ameriških vojaških letal, ki so napadala jemenske uporniške hutijevce, poroča časopis New York Times, ki se sklicuje na neimenovane vire. Ta klepet je ustvaril obrambni minister sam, vanj pa je vključil svojo ženo Jennifer in še okoli deset ljudi. Med njimi sta tudi njegov brat Phil in osebni odvetnik Tim Parlatore, ki oba opravljata naloge v Pentagonu.

Tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell je v nedeljo v odzivu obtožil New York Times, da je medij, ki sovraži ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "V nobenem pogovoru na Signalu ni bilo nobenih tajnih podatkov, ne glede na to, na koliko načinov poskušajo napisati zgodbo," je dejal, več podrobnosti pa pri tem ni navedel. Da Hegseth še vedno uživa njegovo zaupanje in podporo, je sporočil tudi predsednik Trump, poroča Reuters. "V klepetih na Signalu niso bili deljeni nobeni zaupni podatki," so sporočili iz Bele hiše.

Hegseth je sicer tarča kritik in pozivov k odstopu že zaradi objave zaupnih informacij na skupinskem klepetu uradnikov vlade o napadu na Jemen, v katerega je svetovalec za nacionalno varnost ZDA Mike Waltz nehote vključil novinarja. Hegseth je večkrat zatrdil, da v tistem klepetu ni bilo nobenih zaupnih informacij.

Ullyot: Pod Hegsethovim vodstvom je v Pentagonu popoln nered

Nekdanji tiskovni predstavnik obrambnega ministra John Ullyot je v nedeljo v prispevku za medij Politico zapisal, da Hegseth najverjetneje ne bo ostal na položaju. Pentagon je opisal kot leglo motenj v delovanju, podtikanj in nenehnih napak na najvišjih ravneh. "Pod Hegsethovim vodstvom je v stavbi popoln nered. V zadnjem mesecu je v Pentagonu popolni zlom – in to postaja prava težava za vlado," je zapisal Ullyot, ki je prejšnji teden odstopil in Hegsethovo ekipo obtožil laganja o tem, zakaj so bili prejšnji teden odpuščeni trije visoki uradniki.

Sorodna novica Trump v bran sodelavcem, ki so v skupinskem klepetu razkrili vojaške načrte

Ullyot, ki še vedno podpira Trumpa in njegovo vlado, trdi, da odpuščeni uradniki medijem niso razkrili zaupnih informacij, ampak so morali oditi zaradi prepirov glede obravnavanja razkritja, da je Hegseth na aplikaciji Signal delil občutljive vojaške informacije.

Pentagon je v petek odpustil višjega svetovalca Dana Caldwella, namestnika vodje osebja ministra Darina Selnicka in vodjo osebja namestnika obrambnega ministra Colina Carrolla. Po besedah visokega predstavnika vlade bo v prihodnjih dneh položaj zapustil tudi vodja Hegsethovega osebja, ki pa bo ostal v Pentagonu, poroča Politico.

Trije odpuščeni uslužbenci so v sobotni objavi na X-u podprli nekatere Ullyotove trditve in dejali, da ne vedo, zakaj so bili odpuščeni. Trojica je zapisala, da jim niso povedali, zaradi česa točno so jih preiskovali, ali je preiskava še vedno aktivna in ali je sploh obstajala prava preiskava uhajanja informacij, poroča Politico.