"Naši bratje in sestre so želeli najti izhod iz težkih razmer, da bi našli nekaj spokojnosti in miru, boljši prostor zase in svoje družine, a našli so smrt," je dejal Frančišek med molitvijo na lokalnem stadionu, ki se je je udeležilo 15.000 ljudi.
Poudaril je, da odgovornost za smrt priseljencev "prelagamo drug na drugega", saj smo "izgubili občutek za bratsko odgovornost". Prav tako je obsodil brezbrižnost sveta do trpljenja priseljencev in pozval k "ponovni prebuditvi vesti", kar bi lahko dosegli s "konkretno spremembo nekaterih stališč".
Zgled solidarnosti
Frančišek je prebivalce Lampeduse in dobrodelne organizacije pohvalil za izkazano pozornost priseljencem: "Ste majhna skupnost, a nudite zgled solidarnosti," je dejal Frančišek.
Papež, ki je Lampeduso obiskal neuradno, je daroval mašo na lesenem oltarju, izdelanem iz ribiškega čolna, na kakršnih po navadi na otok prispejo priseljenci. Tudi križ in kelih sta bila izdelana iz enakega lesa.
V upanju na boljše življenje
Na otok se vsako leto zateče več tisoč Afričanov, ki se v upanju na boljše življenje odpravijo na nevarno potovanje v večinoma prenapolnjenih čolnih.
Po podatkih Združenih narodov je letos umrlo okoli 40 afriških priseljencev, ki so poskušali doseči Italijo, večinoma zaradi utopitve. Lani so poročali o 500 mrtvih ali pogrešanih.
Papež na neuradnem obisku
Frančiškov obisk je bil neuraden, tokrat pa je Vatikan zapustil drugič, odkar je bil marca izvoljen za papeža. Prvi obisk je namenil zaslužnemu papežu Benediktu, ki ga je obiskal v rezidenci Castel Gandolfo.
Papež se sicer ni srečal z nobenim lokalnim politikom ali visokim predstavnikom Cerkve, prevažal pa se je s fiatom, ki si ga je izposodil od lokalnega prebivalca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje