Naprej se bodo na uvodnih pogajanjih srečali CDU z bavarskim CSU-jem in liberalni Svobodni demokrati, nekaj manj kot pet ur pozneje še CDU in CSU s stranko Zelenih. Pri pogovorih z liberalci kakšnih posebnosti ni pričakovati, manj skupnih točk ima konservativna unija s stranko Zelenih.
A današnja pogajanja so le tipanje, pri katerih zahtevah morebitni koalicijski partnerici nista pripravljeni popustiti. Vmes so čakali na izide volitev na Spodnjem Saškem, kjer je CDU po 19-letih izgubil. Cilj uvodnih pogajanj je, da se dogovorijo, koliko ljudi bo sploh lahko sodelovalo pri pripravi koalicijske pogodbe, vsaka stranka pa bo še enkrat povedala, pri katerih zahtevah ni pripravljena popustiti.
Cilj: ločiti bojevnike
Da bo imela Angela Merkel težko delo, je prepričan Hans-Jörg Wehlewand, novinar časnika Bild, ki vzdušje v strankah ves čas spremlja od blizu. "S pogovori bo skušala ločiti bojevnike enega od drugega, na koncu pa bo iskala kompromis tako, da bo gradila mostove med njimi, ki pa bodo imeli malo vsebine," je dejal Wehlewand.
S FDP-jem ne bo težav, še ocenjuje, ker je vodja Christian Lindner zelo vesel, da je znova v parlamentu in tudi v vladi, težava bo iskanje kompromisov med bavarskim CSU-jem in Zelenimi, pri čemer gre za generacijski prepad. Tudi dogovor med CDU-jem in CSU-jem o zgornji meji za število beguncev, ki to je in ni, pa kaže, da je kompromise mogoče sklepati. Težje jih bo pozneje uresničevati.
Pogovori se bodo vlekli mesece, še ocenjujejo poznavalci, a kompromis ni bil dosežen, vse stranke se namreč zavedajo, da bi ponovne volitve prinesle točke skrajno desni Alternativi za Nemčijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje