Družina bengalskih tigrov v mehiškem živalskem vrtu. Foto: EPA
Družina bengalskih tigrov v mehiškem živalskem vrtu. Foto: EPA

Štetje tigrov je zajemalo območje 32.800 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja okoli 80 odstotkov ozemlja Butana. Število tigrov se je od zadnjega popisa leta 2015 povečalo za 27 odstotkov, v zadnjem desetletju pa se je podvojilo.

"To je pomemben dosežek in kazalnik zelo zdravega ekosistema," je povedal Chimi Rinzin, državni direktor organizacije za ohranjanje narave WWF-Butan, ki je skupaj z vladno službo za parke in gozdove izvedla štetje.

Strokovnjaki so našli tudi dokaze o razmnoževanju tigrov na različnih nadmorskih višinah v državi, kar nakazuje, da bi Butan lahko pomagal pri okrevanju regionalne populacije tigrov, poroča BBC.

Tigri so ogrožena vrsta, vendar so kot mogočni plenilci bistvenega pomena za ohranjanje kompleksnih ekosistemov. Njihova populacija se je v zadnjem stoletju zmanjšala za kar 95 odstotkov, med ključnimi vzroki pa so izguba habitata zaradi posegov človeka, podnebne spremembe in nezakonito trgovanje.

Spletna stran Vanishing Treasures navaja, da v naravi živi še okoli 2500 bengalskih tigrov, večina v Bangladešu, Butanu, Indiji in Nepalu. Zrastejo lahko do 3,3 metra in tehtajo do 300 kilogramov. Živijo v gozdovih in mokriščih, prehranjujejo pa se večinoma s parkljarji, gauri (indijskimi bizoni) in divjimi prašiči.

Butan je zadnji popis tigrov objavil na mednarodni dan teh zveri, na katerega opozarjajo na nevarnost izumrtja vrste. Z zadnjim štetjem se je Butan sicer uvrstil med peščico držav, v katerih se je populacija tigrov povečala. Med njimi je tudi Indija, kjer se je populacija v štirih letih povečala za 200 tigrov. Strokovnjaki sicer opozarjajo, da je treba na območjih s povečano populacijo tigrov poskrbeti tudi za nevarnost napadov na ljudi.