Po mnenju odbora bi lahko poslanci vladajoče stranke Pravo in pravičnost (PiS) zakon na parlamentarnem glasovanju v celoti zavrnili. Zavedajo se namreč, da večina Poljakov podpira možnost splava v določenih primerih.
"PiS si je premislila, ker so jo prestrašile vse ženske, ki so zasedle ulice," je po glasovanju dejala poslanka in nekdanja premierka Ewa Kopacz. Ob tem je opozorila, da "boj še ni končan". Zakonodajni predlog mora namreč zavrniti še večina poslancev.
Poljski poslanci so 22. septembra začeli razpravljati o pravici do umetne prekinitve nosečnosti. Na mizi imajo dve popolnoma nasprotujoči si državljanski pobudi. Za prvo pobudo je gibanje Stop aborcji (Stop splavu), ki si želi, da bi na katoliškem Poljskem umetno prekinitev nosečnosti v celoti prepovedali in uvedli stroge zaporne kazni za zdravnike, ki bi umetno prekinitev nosečnosti opravljali, in tudi za ženske, ki bi se za splav odločile.
Večina Poljakov za obstoječo zakonodajo
Na drugi strani je osnutek zakona, ki ga je pripravilo gibanje Ratujmy kobiety (Rešimo ženske) in predvideva liberalizacijo zakonodaje, ta sedaj velja za eno izmed najstrožjih v Evropi. Poljakinje lahko umetno prekinejo nosečnost samo v primeru posilstva, incesta, če nosečnost ogroža življenje nosečnice ali če pri zarodku ugotovijo hude okvare.
Raziskava, ki jo je Newsweek Polska opravil minuli mesec, kaže, da 74 odstotkov Poljakov zagovarja obstoječo zakonodajo.
Poljska premierka Beata Szydlo se je v javnosti že izrekla za prepoved umetne prekinitve nosečnosti. Poslanci njene stranke PiS so sicer kritizirali predlog zapornih kazni za ženske in so se zavzeli za spremembo osnutka zakona.
V številnih mestih na Poljskem so v ponedeljek potekali protesti zoper napovedano popolno prepoved splava, ki so jih pobudniki poimenovali črni ponedeljek oz. črni protest. Ženske so pozvali, naj se oblečejo v črno in ne gredo v službo ali šolo ter naj tudi doma ne opravljajo gospodinjskih opravil. Protesta naj bi se po celotni državi udeležilo okoli šest milijonov žensk. S protestnimi shodi so jih podprli tudi v več drugih evropskih državah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje