"Kandidata sta bila še dva, Gerhard Trabert, ki ga podpira stranka Levica, in Max Otte, član CDU-ja, ki ga podpirata skrajno desna stranka AFD," je poročala za Radio Slovenija RTV-jeva dopisnica iz Berlina Polona Fijavž.
Zdravnika Gerharda Trabeta, ki pomaga revnim, je predlagala stranka Levica, da bi opozarjal na socialne neenakosti v družbi.
"Veliko ogorčenja pa je sprožila kandidatura skrajno desne Alternative za Nemčijo, ki je predlagala poslanca krščanskih demokratov Maxa Otteja, ta pa je v kandidaturo privolil. V stranki so mu članstvo za zdaj zamrznili in zahtevali, da izstopi, a Otte tega ni storil."
Predsedniške volitve v Nemčiji so posredne
Frank-Walterju Steinmeierju, ki je kandidaturo vložil sam, se mandat izteče 18. marca, predsedniške volitve v Nemčiji pa so posredne. To pomeni, da ga izbirajo v posebni volilni skupščini, ki se sestane le v ta namen. Volilno skupščino sestavljajo vsi poslanci bundestaga, ki jih je v tokratnem sklicu 736, in enako število predstavnikov 16 zveznih dežel.
"Večinoma so to člani deželnih parlamentov, a ti lahko potrdijo tudi kakšne znane osebnosti in letos bodo svoj glas na predsedniških volitvah oddali na primer virolog Christian Drosten, nogometaš Leon Goretzka, znani transvestit Gloria Viagra, tudi nekdanja kanclerka Angela Merkel, soustanovitelj BioNTecha Özlem Türeci, izbrali so tudi številne zaposlene na intenzivni negi," je poročala Polona Fijavž.
Funkcija nemškega predsednika je simbolna, saj ni niti poveljnik vojske, kot je to v Sloveniji, vendar pa se od njega pričakuje, da ima na nemško družbo pozitiven vpliv. "Frank-Walter Steinmeier se oglasi vedno, ko se pojavijo večje težave. Med korono je pozival ljudi, naj bodo enotni in razumevajoči," je še dodala dopisnica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje