Članice zahodne koalicije so Rusijo, Iran in Turčijo, ki skrbijo za spoštovanje dogovora, v soboto pozvale, naj poskrbijo, da premirje ne bo več kršeno.
Kot je poročal Sirski observatorij za človekove pravice, so bili od četrtka opolnoči, ko je začelo veljati premirje, ubiti štirje civilisti in devet upornikov. Vodja observatorija Rami Abdel Rahman je presodil, da zračni napadi in spopadi najverjetneje ne bodo prekinili dogovora o prekinitvi ognja, kljub temu pa pomenijo njegovo kršitev.
Observatorij je poročal tudi o izmeničnem ognju med sirsko vojsko ter uporniki in pripadniki terorističnih skupin na Vzhodni Guti, kjer si sirska vojska več mesecev prizadeva za zavzetje opozicijske trdnjave; tam so sirski uporniki in teroristi poskrbeli za poseben prehod v novo leto, saj so praznično drevo okrasili z lučmi in fotografijami vojnih žrtev.
Premirje ne vključuje terorističnih skupin
Sirska vlada in uporniki so dogovor o premirju po celotni Siriji podpisali v četrtek, ko so privolili tudi v začetek mirovnih pogajanj, premirje pa bosta nadzorovali Rusija in Turčija. Prekinitev ne vključuje terorističnih skupin, kot sta skrajna skupina Islamska država (IS) in Fronta Fatah Al Šam, nekdanja skupina Al Nusra, ki je sodelovala s teroristično mrežo z Al Kaido.
Mirovna pogajanja januarja v Astani
Dogovor je v soboto z resolucijo soglasno podprl tudi Varnostni svet ZN-a. Resolucija, ki jo je v VS ZN-a Rusija vložila v petek, nato pa so za zaprtimi vrati oblikovali kompromisno besedilo, podpira tudi v januarju načrtovana sirska mirovna pogajanja v kazahstanski prestolnici Astana. Med drugim vsebuje tudi načrt za oblikovanje prehodne vlade. Ta bi bila lahko politična rešitev za končanje vojne v Siriji, ki traja že šesto leto. Resolucija poziva tudi k hitri dostavi humanitarne pomoči po vsej državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje