Haitijska vlada ocenjuje, da bo obnova po katastrofalnem potresu stala 11,5 milijarde dolarjev, po najbolj pesimističnih napovedih nekaterih ekonomistov pa bi lahko ta številka narasla tudi na 14 milijard. V ta namen bodo na konferenci o Haitiju konec marca v New Yorku predstavili načrt obnove, kjer bodo določeni tako kratkoročni kot dolgoročni projekti.
Donatorska sredstva se bodo stekala v obnovitveni sklad in haitijski predsednik je kljub kritikam na račun korupcije v njegovi administraciji predlagal, da bi leto in pol sklad skupaj upravljali predstavniki mednarodnih donatorjev in haitijska vlada, nato pa bi obnovo vodil Haiti sam.
Prevala je močno razburilo poročilo ameriškega zunanjega ministrstva o stanju človekovih pravic na Haitiju, in čeprav so ZDA glavni donator humanitarne in druge pomoči, predsednik ni izbiral besed na račun ameriške "arogantnosti".
Ameriško poročilo, ki govori o stanju za lansko leto, t. j. še pred januarskim potresom, navaja, da je korupcija razširjena na vseh ravneh družbe in vlade.
Obama, končaj s to prakso
Po Prevalovem mnenju gre za samovoljno sodbo, na katero se ne bo odzval, je pa dejal, da praksa ameriškega zunanjega ministrstva, da sodi o človekovih pravicah v drugih državah, "prizadene" ameriške partnerje, zato sam upa, da bo predsednik Barack Obama končal to navado.
"Ali je korupcija v ZDA? Da. Ali je korupcija na Haitiju? Da. Ali se ameriška vlada bojuje proti korupciji? Da. Ali se haitijska vlada bojuje proti korupciji? Da, " se je v pogovoru za Reuters spraševal in odgovarjal 67-letni Preval, ki je na predsedniško mesto prišel leta 2006 in si od takrat prislužil pohvale mednarodne skupnosti za svoja prizadevanja pri gospodarskih reformah in boju proti korupciji.
Po navodilih ameriškega predsednika Obame sta ameriška vlada in vojska postala glavni donator pomoči za razdejani Haiti, kjer zagotavljata dostavo pomoči, varnost in zdravstveno pomoč.
Kot da bi bilo težav na Haitiju premalo, se približuje še sezona orkanov. Preval je opozoril, da njegova država potrebuje 38 milijonov dolarjev za pripravo obrambe pred vremenskimi ujmami. Sezona orkanov se začenja junija in humanitarni delavci se bojijo, da bo še dodatno ogroženih na sto tisoče ljudi, ki so po potresu ostali brez domov in zdaj životarijo na prostem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje