Nekdanji madžarski premier Gordon Bajnai je gibanje Egyutt (Skupaj) ustanovil konec oktobra in čeprav ni registrirano kot politična stranka, so prejšnji teden javnomnenjske ankete pokazale, da ima podporo okoli 14 odstotkov vprašanih volivcev, medtem ko vladajoči Fidesz premierja Viktorja Orbana podpira 22 odstotkov vprašanih.
Skupaj je na lestvici priljubljenosti prehitel socialiste, ki so sicer najmočnejša opozicijska stranka v parlamentu in bi jih v tem trenutku volilo deset odstotkov vprašanih, tako kot skrajno desničarsko stranko Jobbik.
Bajnai je kot tehnični premier madžarsko vlado vodil od leta 2009, ko je moral zaradi laganja prebivalcem odstopiti socialistični premier Ferenc Gyurcsany, pa do leta 2010, ko je na volitvah premočno slavil Orbanov Fidesz.
Umirjen Bajnai upa, da mu bo uspelo oblikovati širšo koalicijo in ustvariti program za zmago nad Fideszom na prihodnjih volitvah, ki so predvidene za leto 2014.
"Ta vlada ne vlada državi," je 44-letni Bajnai dejal v prvem intervjuju po oblikovanju stranke in pojasnil, da je treba organizirati veliko in močno sredinsko gibanje ljudi različnih vrednot in ideologij, ki želijo živeti v normalno razvijajoči se evropski državi in v taki, ki se odmika stran od Evrope.
Napovedal je, da bo Madžarsko popeljal iz trenutnega gospodarskega modela in končal izigravanje demokracije po Orbanovo.
Zagon, a brez organizacije
Madžarska je trenutno najbolj zadolžena članica v vzhodnem delu Evropske unije in se še vedno pogaja za mednarodno finančno pomoč za ureditev svojih financ.
Bajnai, ki je ostal v spominu kot pragmatičen voditelj, vidi vzroke za slabe gospodarske razmere v pomanjkanju sposobnosti in vmešavanju politike v gospodarstvo.
"Ta vlada ni bila sposobna predstaviti vzdržnega gospodarskega načrta," je dejal nekdanji premier, ki nikoli ni bil član stranke in je pred zdajšnjim vnovičnim vstopom v politiko poučeval na ameriških univerzah Columbia in John Hopkins.
Analitiki menijo, da mora Bajnai poenotiti opozicijo, kar bo tako velik izziv kot zmaga nad Orbanom na prihodnjih volitvah.
"Do zdaj je to gibanje z velikim zagonom, a brez kakršne koli organizacije," je povedal direktor inštituta Republikon Csaba Toth. "Če se bodo uveljavljene opozicijske stranke odločile, da nasprotujejo Bajnaiju, potem bo nastala zelo umazana situacija," je dodal.
Toth meni, da ima novo gibanje vsekakor možnost proti Fideszu, tudi danes, vendar pa bo trenutno največji izziv za Bajnaija opozicija. Bajnai je pojasnil, da Skupaj ne bo nastopil sam, ampak bo skušal nagovoriti še druge stranke. Za cilj oblikovanja širše koalicije in volilnega programa si je postavil september 2013.
Na vprašanje, v kakšni vlogi vidi sam sebe, Bajnai ni hotel govoriti, vendar je poudaril, da o kandidatih za posamezne položaje, tudi premierskega, ne bodo razpravljali vse do začetka predvolilne kampanje, na kar bo tako treba počakati še več kot leto dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje