Putin je o Snowdnu spregovoril za državno televizijo Pervji Kanal. "Včasih razmišljam o njem, je nenavaden človek," je dejal. "Ne vem, kaj namerava zdaj storiti. Dejansko se je obsodil na dokaj težko življenje," je dejal glede nekdanjega pogodbenega sodelavca ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA), čigar izročitev zahtevajo ZDA, ker je objavil zaupne dokumente NSA-ja. Z njimi je namreč razkril razsežnosti ameriškega prisluškovalnega programa.
"Tukaj se lahko počuti varnega," je dejal Putin in pojasnil, da je zdaj že jasno, da ga Rusija ZDA ne bo izročila. "Morda bodo tudi ZDA, ko bo minilo nekaj časa, spoznale, da ni izdajalec ali vohun, da je človek s prepričanji ... in da se bo našel kompromis," je dodal ruski predsednik. Ocenil je, da Snowden "povsem drugače razmišlja in se ima za borca za človekove pravice".
Na vprašanje, kaj bi storil, če bi bil žvižgač ruski državljan, je Putin odgovoril, da bi zagotovil, da "bi odgovarjal v skladu z ruskimi zakoni".
Putin za azil postavljal pogoje
Putin je bil s Snowdnovo prošnjo za azil v Rusiji seznanjen že, ko je bil ta še v Hongkongu in mu je prek svojih pomočnikov sporočil, da je dobrodošel v Rusiji, če bo prenehal objavljati podrobnosti vohunskih programov NSA-ja, je prvič razkril Putin.
"Povedali so mu za to," je dejal in dodal, da se Snowden ni strinjal z njegovimi pogoji. "In je samo odšel. Le dve uri preden je njegovo letalo pristalo v Moskvi, so me obvestili, da leti v Rusijo," je dodal Putin, ki je do zdaj zatrjeval, da je Snowden v Rusijo prispel nepovabljen.
Rusija ni dobila od Snowdna nobenih informacij, je zatrdil Putin in ponovil, da ga ZDA niso mogli izročiti samo zato, ker državi nimata sklenjenega dogovora o izgonu, čeprav je Moskva predlagala njegovo sklenitev. Washington zato po njegovih besedah ne bi smel vztrajati pri njegovi izročitvi, medtem ko sam zavrača izgon ruskih "banditov".
Snowdnov odvetnik: Snowden se ima dobro
Kot je v pogovoru za današnjo izdajo ruskega dnevnika Moskovski Komsomolec dejal Snowdnov ruski odvetnik Anatolij Kučerena, se ima Snowden v Rusiji dobro, "potuje, se zanima za mnogo stvari, sklepa nova poznanstva" in ohranja stike s svojimi bližnjimi v ZDA. Dobil je tudi veliko ponudb za delo, "a se še ni odločil". Po besedah odvetnika se zanima tudi za rusko kulturo in je že prebral nekaj del Dostojevskega. Želi se naučiti rusko, nekaj besed pa že zna.
Primer Snowden je odnose med ZDA in Rusijo zaostril do te mere, da je ameriški predsednik Barack Obama odpovedal srečanje s Putinom pred vrhom skupine G20, ki se bo v četrtek začel v Sankt Peterburgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje