Urad za zaščito okolja v Tjandžinu je sporočil, da so cianid zaznali na 25 mestih, kjer na zaprtem območju eksplozij spremljajo stanje vode, presežene vrednosti pa na osmih lokacijah. Najvišja je za 356-krat presegla standardno raven. Kitajske oblasti so pred tem sporočile, da je bila najvišja presežena vrednost 28-krat višja od standardne, v okoljskem uradu pa niso pojasnili, kako je nastalo tolikšno povečanje.
So pa v uradu povedali še, da so cianid zaznali tudi na šestih izmed 16 pregledanih mest zunaj zaprtega območja, a je bila njegova raven povsod nižja od dovoljene.
Najmanj 114 žrtev eksplozij
Eksplozije pred tednom dni, ki so na prizorišču pustile opustošenje, so zahtevale najmanj 114 žrtev, več kot 700 ljudi je bilo ranjenih, več kot 60 pa jih še vedno pogrešajo. Sedmih trupel oblastem še ni uspelo identificirati. Ker so bile v skladišču, kjer je odjeknilo, shranjene nevarne kemikalije, med njimi tudi 700 ton visoko strupenega cianida, se prebivalstvo boji zastrupitve zraka in vode.
Po eksplozijah so reševalne ekipe okoli 100.000 kvadratnih metrov velikega prizorišča, tako imenovanega jedra, postavile nasipe iz peska in zemlje, s čimer naj bi preprečile iztekanje onesnaževal. Kitajske oblasti ob tem vztrajajo, da sta zrak in voda v Tjandžinu varna, lokalno prebivalstvo pa javno izraža dvome o tem, k previdnosti je pozvala tudi okoljevarstvena organizacija Greenpeace.
Kitajski predsednik Ši Džinping in drugi visoki predstavniki so zahtevali, da se krivci za katastrofo privedejo pred roko pravice. Po eksplozijah so po poročanju kitajskih medijev aretirali 10 vodstvenih delavcev podjetja Tjandžin Rui Hain International, ki je imelo v lasti skladišče.
Posebni odposlanec kritiziral Kitajsko zaradi dostopa do informacij
Posebni odposlanec Združenih narodov za človekove pravice in nevarne snovi Baskut Tuncak je okrcal Kitajsko zaradi "tragičnega" pomanjkanja transparentnosti ob nesreči v Tjandžinu. "Če bi dobivali natančnejše informacije, bi nesrečo morda lahko celo preprečili," je povedal Tuncak in Kitajsko pozval, naj zagotovi transparentnost vsaj ob preiskavi indicenta.
"Kemična katastrofa služi kot nov tragičen primer potrebe po informacijah glede nevarnih substanc, ki ščitijo, spoštujejo in izvršujejo človekove pravice," je dejal posebni odposlanec in dodal, da so omejitve svobode tiska in dostopa do informacij na Kitajskem resnično skrb vzbujajoče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje