Reševanje rudarjev je postavilo tudi nov mejnik v medijskih prenosih. Foto: EPA
Reševanje rudarjev je postavilo tudi nov mejnik v medijskih prenosih. Foto: EPA
Rudnik
V bližini rudnika San Jose sta mesec dni po rešitvi 33 rudarjev umrla dva moška. Foto: EPA
Čilski rudarji-junaki tožijo državo

Vsi se verjetno še spomnite pretresljive zgodbe o vztrajanju, spodbujanju in nato tudi reševanju rudarjev, ki jo je spremljal ves svet. Kar 33 jih je bilo od petega avgusta do 13. oktobra lani ujetih 700 metrov globoko v rudniku zlata in bakra San Jose na severu Čila, a so s pomočjo posebne komore Feniks vse tudi srečno spravili na dan.

Rudarji so po rešitvi postali narodni heroji, prav tako pa je bila javnost izredno naklonjena tudi čilskemu predsedniku Sebastianu Pineri, ki je užival zelo visoko stopnjo podpore. A zdaj so se odnosi med rudarji in državo začeli krhati.

Pred dnevi se je 45.000 čilskih rudarjev odločilo za enodnevno stavko, saj se ne strinjajo z načrti za privatizacijo državnega rudarskega podjetja Codelco. Njim v podporo se je na ulice glavnega mesta Santiago de Chile odpravilo več tisoč ljudi, ki jih je policija po nemirih razgnala z vodnimi topovi in solzivcem.

"Vsi smo trpeli"
"Želimo, da se zavedajo, kaj smo morali prestajati na dnu tega rudnika. Vseh 31 nas je trpelo, z nami pa so trpele tudi naše družine, zato zahtevamo opravičilo," je dejal eden izmed rudarjev, Luis Urzua, ki je predstavil skupinsko tožbo proti čilski vladi.

V njej trdijo, da vladna agencija za nadzor spoštovanja varnostnih standardov v rudniku ni ustrezno opravljala svojega dela. Odvetniki so dodali, da za vsakega rudarja zahtevajo odškodnino v vrednosti skoraj 390.000 evrov.

Rudarji opozarjajo, da se je v rudniku San Jose že v preteklosti zgodilo več nesreč, nekoč pa so ga tudi že zaprli. "Vsi veste, da sta leta 2005 in 2007 v rudniku bili že dve smrtni žrtvi. Vse od takrat je bil to zelo nevaren rudnik, a storili niso ničesar," je dejal rudar Claudio Yanez.

Čilski rudarji-junaki tožijo državo