Rita je izgubila že večino svoje moči Foto: EPA
Rita je izgubila že večino svoje moči Foto: EPA
Rita tik pred prihodom na obalo
Rita je na poti na obalo ZDA prešla iz najvišje, pete, v manj nevarno tretjo kategorijo. Foto: EPA
Prebivalci Houstona v športni dvorani Bennet
Številni prebivalci ogroženih območij so se pred orkanom zatekli v športne dvorane. Foto: EPA
Zaradi orkana so pot pod noge vzeli tudi brezdomci v Houstonu. Foto: EPA
Poplavljene ulice v Port Arturju. Foto: EPA

Zaradi Rite, v kateri vetrovi pihajo le še s hitrostjo okoli 120 km/h, v prihodnjih dneh v zveznih državah Teksas, Louisiana in Arkansas pričakujejo med 250 in 380 litri padavin na kvadratni meter. Rita, ki je imela pred prihodom na obalo še moč četrte stopnje, je ruvala drevje in v večinoma praznih mestih odkrivala strehe.

Rita je ob obalo trčila ponoči po tamkajšnjem času ob spremstvu šestmetrskih valov. Pomika se proti severozahodu s hitrostjo 19 km/h, spremlja pa jo močno deževje.

Vrnitev še ni varna
Čeprav je večino moči že izgubila, oblasti opozarjajo, da nevarnost še ni minila, saj morje na obali še vedno narašča, vetrovi in deževje pa še vedno povzročajo težave.

V Houstonu je pol milijona ljudi ostalo brez elektrike, izbruhnilo je tudi več požarov. Oblasti so zaradi nevarnosti z ogroženih območij v preteklih dneh evakuirale tri milijone ljudi, ki jim zaradi še vedno preteče nevarnosti odsvetujejo vračanje na domove.

Oslabela še pred prihodom na obalo
Moč orkana se je v zadnjih urah pred prihodom zmanjšala na tretjo stopnjo petstopenjske Saffir-Simpsonove lestvice, ob popolnem prehodu z morja na obalo pa na drugo stopnjo. Okoli 11. ure po tamkajšnjem času je dodatno izgubila moč in prišla v orkan prve stopnje. Končno je oslabela na stopnjo tropske nevihte.

Središče orkana je obalo doseglo na območju med krajema Sabina Pass v Teksasu in Cameron v Louisiani, pot pa nadaljevala proti Beaumontu, Port Arthorju in Lake Charlesu. Središče orkana se je tako izognilo četrtemu največjemu ameriškemu velemestu Houston in mestu Galveston (oba v Teksasu), kjer naj bi orkan povzročil največ škode.

Veter širi požare
V Galvestonu z 58.000 prebivalci, ki ga je leta 1900 prizadel najbolj smrtonosen orkan v zgodovini ZDA, je ob eksploziji transformatorske postaje izbruhnil velik požar, ki se je zaradi močnega vetra hitro razširil na več zgradb. V skoraj popolnoma zapuščenem mestu so se gasilci več ur bojevali s plameni.

Na poti rušilnega orkana se je znašel tudi Port Arthur (Teksas). Mesto so zalivali do sedem metrov visoki valovi. Mesto je sicer znano predvsem po močni naftni industriji in številnih kemičnih tovarnah.

New Orleans pod vodo
Zaradi orkana so narasle vode spet začele poplavljati New Orleans, ki ga je močno opustošil že orkan Katrina konec prejšnjega meseca. Nekaj na novo zgrajenih nasipov je popustilo, tako da je voda poplavila okrog 40 mestnih četrti.

Bush na kriznem območju
Ameriški predsednik George Bush je v petek odpovedal napovedan obisk v San Antoniu v Teksasu, saj ni želel, da bi se priprave na orkan kakor koli upočasnile ali zavlekle, je sporočila Bela hiša. Namesto tega se je odpravil v Colorado, od koder zvezna vlada usklajuje pomoč za prizadeta območja.

Še nocoj naj bi odpotoval v Teksas in si ogledal razdejanje, ki ga bo za seboj pustila Rita. Pohvalil pa je ukrepanje zveznih oblasti, ki so se po orkanu Katrina pred slabim mesecem dni znašle pod hudimi kritikami javnosti.

Bush je pred tem obiskal sedež Zvezne agencije za krizno upravljanje (Fema) v Washingtonu. Novi direktor David Paulison je novinarjem ob tem zatrdil, da se je agencija naučila lekcije pri orkanu Katrina in zato ne bo ponovila napak, ki jih je takrat storila. Zdaj so v polni pripravljenosti in 24 ur na dan usklajujejo delo zvezne vlade s tamkajšnjimi oblastmi.

Največ škode v naftni industriji
Po predvidevanjih zavarovalnic naj bi Rita povzročila med 2,5 in 5 milijardami dolarjev škode. Škoda bo zaradi oslabitve orkana veliko manjša, kot so se sprva bali. Največ škode naj bi bilo na naftnih ploščadih, zgoščenih v tem delu Mehiškega zaliva, ki jih je Rita prešla le slab mesec po katastrofalnem orkanu Katrina.

Zaradi orkana je popolnoma zastalo črpanje nafte v Mehiškem zalivu. Običajno tamkajšnje ploščadi načrpajo 1,5 milijona sodčkov nafte na dan. Tudi proizvodnja plina se je zmanjšala na vsega četrtino običajne proizvodnje.