Ruski namestnik zunanjega ministra Grigorij Karasin je svojega gruzijskega kolega v telefonskem pogovoru opozoril, naj Tbilisi ne zaostruje konflikta v Južni Osetiji. "Tbilisi mora sprevideti, kako nevarno je, če se bo situacija razvijala po nasilni poti," je izjavil Karasin.
V spopadih umrlo šest ljudi
Med obstreljevanjem glavnega južnoosetijskega mesta Tšinvali in okoliških krajev je umrlo šest, ranjenih pa je bilo 22 ljudi. Separatisti v tej gorski pokrajini na meji z Rusijo, ki se je odcepila po krvavi vojni v začetku 90. let 20. stoletja, trdijo, da so gruzijske sile namerno streljale na civiliste. Gruzijo so obtožili, da na meji krepi svojo vojsko, zato so iz republike v rusko republiko Severna Osetija evakuirali okoli 1.000 ljudi, večinoma žensk in otrok.
Tbilisi: Moskva ustavrja iluzijo vojne
Tbilisi je obtožbe zanikal in trdi, da so njegove sile le odgovorile na ogenj, otrok pa naj ne bi evakuirali, temveč naj bi ti odšli na poletne počitnice. "Gruzijske oblasti niso pripravljale in ne pripravljajo nobene vojaške operacije. Odločitev o evakuaciji ženski in otrok je nekakšna politična predstava," je povedal sekretar gruzijskega sveta za nacionalno varnost Aleksander Lomaja, ki je ob tem Moskvo obtožil, da skuša ustvariti "iluzijo vojne."
Gruzijsko spogledovanje z Zahodom
Gruzija, ki se želi znebiti odvisnosti od Rusije in navezati tesnejše stike z Zahodom, imajo pridobitev nadzora nad Južno Osetijo in Abhazijo za enega glavnih nacionalnih ciljev. Rusijo obtožuje, da podpira separatiste, ker si želi priključiti pokrajini. Moskva obtožbo zavrača, pridržuje pa si pravico, da v pokrajinah "brani rojake." V Južni Osetiji in Abhaziji ima večina Negruzijcev ruske potne liste. Moskvo jezi tudi namera Gruzije postati članica Nata.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje