Maduro namreč vodjo opozicije Juana Guaidoja, ki ga je velik del mednarodne skupnosti priznal za legitimnega začasnega predsednika, obtožuje, da je organiziral ameriško pomoč in da gre za začetek invazije pod vodstvom ZDA.
Duhovnik iz Caracasa: Minimalna plača ne zadošča niti za hrano
Medtem pa je ameriški državni sekretar Mike Pompeo na družbenem omrežju pozval Madura, naj omogoči stradajočim Venezuelcem dostop do humanitarne pomoči. Tovornjaki s pomočjo so že prispeli do obmejnega mesta na kolumbijski strani Cucute. "Minimalna plača žal ne zadošča niti za hrano, za oblačila, osebno higieno in zdravila pa sploh ne," je o hudi humanitarni krizi v državi dejal duhovnik Cristobal iz ene izmed župnij v prestolnici Caracas, kjer pomagajo najbolj potrebnim.
Reševanje venezuelske krize v Montevideu
V urugvajski prestolnici Montevideo pa so se v četrtek sešli zunanji ministri več kot desetih evropskih in latinskoameriških držav. Namen srečanja je ustvariti pogoje za miren politični proces za rešitev krize v Venezueli. Pobudo za konferenco sta najprej kot "neodvisni državi" sprožila Mehika in Urugvaj, nato pa se je razvila v mednarodno kontaktno skupino za Venezuelo, ki jo je vzpostavila Evropska unija. Poleg EU-ja, ki ga v Montevideu zastopa visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini, so tam še zunanji ministri osmih evropskih držav, Kostarike, Bolivije in Ekvadorja. Mehika se udeležuje srečanja, se pa ne želi uradno pridružiti kontaktni skupini.
"Cilj tega prvega srečanja (...) je ustvariti enotno razumevanje razmer v Venezueli in morebitnih poti, da bi država našla mirno in demokratično rešitev prek novih, verodostojnih predsedniških volitev v skladu z mednarodnimi standardi," je povedala tiskovna predstavnica Mogherinijeve Maja Kocijančič. Skupina je po sestanku sporočila, da bo v Venezuelo poslala tehnično misijo, ki bo nudila humanitarno pomoč.
Tudi Guaido prosil za pomoč papeža
Guaido, ki se je 23. januarja razglasil za začasnega predsednika Venezuele, je v četrtek za pomoč pri rešitvi krize prosil tudi papeža Frančiška. Pred tem je za posredovanje papeža prosil tudi že Maduro. Frančišek je izrazil pripravljenost posredovati, če ga bosta k temu pozvali obe strani.
Novi množični protesti napovedani za 12. februar
Guaido sicer stopnjuje pritisk na Madurov režim, saj je za 12. februar napovedal nove množične proteste proti Maduru. Guaidoja za začasnega predsednika priznavajo ZDA, več držav v regiji in več kot polovica članic Evropske unije. Maduro pa po drugi strani uživa podporo Rusije, Kitajske in Turčije, v regiji pa Mehike, Kube in Bolivije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje