Da bodo sprožili hitro preiskavo poskusa atentata na kandidata za ameriškega predsednika Donalda Trumpa, so že sporočili republikanski zakonodajalci. Po tem bo predvidoma več znanega tudi o tem, ali je bila v procesu načrtovanja volilnega shoda v mestu Butler v Pensilvaniji in pri njegovem varovanju storjena kakšna napaka ali pa je šlo zgolj za dejanje posameznega oportunista oz. t. i. samotnega strelca.
Atentati, ki jih izvedejo samotni strelci, namreč veljajo za dejanja, ki jih je težko preprečiti. Pri tem je značilno, da gre pri tovrstnih storilcih za amaterje, oportuniste in ne visoko usposobljene ljudi, pravi nekdanji direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Andrej Rupnik.
Kot je dodal, bo podrobnosti razkrila preiskava. "Ampak če se nekdo odloči, da bo to naredil, je to neustavljivo," je opozoril. Takšni storilci so za dosego svojega cilja pripravljeni tudi umreti, tudi zato je njihova dejanja težko preprečiti. Pomembnejši je odziv varovanja takoj po takem dogodku, pravi Rupnik. "V tem primeru se je glede na to, kar smo videli, varnostna služba razmeroma hitro odzvala in napadalca učinkovito onesposobila, tako da ni bilo še več žrtev," je dejal Rupnik.
Nekdanji predsednik Trump je imel sicer v napadu obstreljeno uho, 20-letni Thomas Matthew Crooks, ki je streljal s približno 120 metrov, pa je ubil enega udeleženca shoda, dva udeleženca zborovanja sta bila huje ranjena. Po poskusu atentata so sicer 20-letnika ustrelili pripadniki tajne službe.
Opozorila o neupoštevanju vseh mogočih oblik napada
Da je po do zdaj znanih podatkih težko presojati, ali je šlo za napako varnostnih služb ali ne, pravi tudi Janez Videmšek, nekdanji vodja centra za varovanje in zaščito, ki je zadolžen za varovanje slovenskih politikov. Natančno bo treba analizirati tudi špekulacije o tem, da naj bi nekdo od očividcev policiste opozoril na človeka, ki je na strehi, kar po besedah Videmška predstavlja visoko stopnjo grožnje. Po njegovem mnenju so se varnostniki, ki izvajajo osebno varovanje Trumpa, ob slišanih strelih pravilno odzvali, bo pa treba preveriti, kako je potekal širši obveščevalni del varovanja.
Da gre povsem za napako varnostnih služb, pa opozarja upokojeni policijski inšpektor Miha Borilov, ki je bil včasih zadolžen za varovanje javnih prireditev. Kot opozarja, je "varnostna služba zatajila z vidika, da ni upoštevala vseh mogočih oblik napada na varovano osebo, predvsem napad z razdalje". Ob tem je sicer pohvalil delovanje služb, ki so po sproženih strelih hitro nevtralizirale grožnjo in zavarovale Trumpa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje