Rubio je ponudbo označil za znak prijateljstva. "Nobena država doslej še ni dala takšne prijateljske ponudbe. Globoko smo hvaležni in o tem sem danes govoril s predsednikom Donaldom Trumpom," je novinarjem povedal Rubio.
State Department je srečanje med Rubiem in Bukelejem v San Salvadorju, kamor je ameriški državni sekretar prispel iz Paname, označil za izjemno uspešno. Dodal je, da bosta zaradi tega obe državi močnejši in varnejši.
"Sklenjenih je bilo več sporazumov za boj proti valovom nezakonitih množičnih migracij. Predsednik Bukele se je strinjal, da bo sprejel nazaj vse člane salvadorske tolpe MS-13, ki so v ZDA nezakonito. V izredni gesti, kakršne doslej še ni izrazila nobena država, je ponudil, da bo v svojih zaporih nastanil tudi ameriške državljane," je sporočil State Department.
Rubio in Bukele sta dokončala tudi pogajanja pred sklenitvijo sporazuma o civilnem jedrskem sodelovanju, ki ga je državni sekretar ZDA kasneje podpisal s salvadorsko kolegico Alexandro Hill Tinoco.
Bukele bi zapore "oddal kot zunanji izvajalec"
Rubio si prizadeva skleniti sporazume z državami, po katerih bi te sprejele državljane iz drugih držav, ki ne želijo sprejeti izgnancev. Kuba in Venezuela sta na primer v preteklosti omejili število deportiranih ljudi, ki bi jih sprejeli, čeprav se je po besedah Trumpa venezuelski predsednik Nicolas Maduro strinjal, da bo sprejel deportirane venezuelske državljane.
Bukele je ponudil tudi namestitev nevarnih kriminalcev, ki so državljani ZDA ali zakoniti prebivalci, je dejal Rubio, čeprav ni jasno, ali bodo ZDA to ponudbo sprejele. Dodal je še, da bo več podrobnosti o sporazumu še na voljo.
Ameriških državljanov ni mogoče zakonito izgnati iz Združenih držav.
Na spletni strani ameriškega zunanjega ministrstva je navedeno, da so razmere v salvadorskih zaporih "težke in nevarne". "Prenatrpanost resno ogroža zdravje in življenje zapornikov," piše na spletni strani. "V številnih objektih so sanitarni pogoji, pitna voda, prezračevanje, uravnavanje temperature in osvetlitev neustrezni ali pa jih sploh ni."
Bukele je na družbenem omrežju X zapisal, da je ZDA ponudil "priložnost, da del svojega zaporniškega sistema odda kot zunanji izvajalec".
"V zameno za plačilo smo pripravljeni v svoj mega zapor sprejeti samo obsojene kriminalce (vključno z obsojenimi državljani ZDA)," je zapisal kmalu po Rubievi napovedi. "Pristojbina bi bila za ZDA razmeroma nizka, za nas pa precejšnja, saj bi naš celotni zaporniški sistem postal vzdržen," je še zapisal.
Bukele je s svojo trdo roko do salvadorskih nasilnih kriminalcev pridobil naklonjenost državljanov. Skupine za človekove pravice sicer opozarjajo, da v zaporih občasno končajo tudi nedolžni.
Trump je svojo predsedniško kampanjo zasnoval na obljubah o boju proti latinskoameriškim kriminalnim združbam in posameznikom, pri čemer je najbolj izpostavljal skupino MS-13, ki jo sestavljajo nezakoniti priseljenci iz Salvadorja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje