Gre za prelomno študijo 13 vladnih okoljskih agencij, saj so podnebne spremembe povezali z gospodarskim učinkom – Bela hiša je namreč do zdaj vztrajno dajala prednost gospodarski rasti pred okoljevarstvom.
Prav tako študija ni abstraktna, temveč navaja zelo konkretne primere – preobremenjenih jezov v Južni Karolini, nerodovitnost izsušene zemlje v nižinskih predelih ZDA ter porast bolezni, ki jih prenašajo insekti na Floridi, navaja BBC.
Globalno segrevanje naj bi najbolj prizadelo revnejše sloje prebivalstva, vplivalo naj bi na zdravje, poškodovalo infrastrukturo, omejilo vodne zaloge ter dvignilo stroške v industriji, kmetijstvu, ribištvu in energetiki, izsledke študije za Televizijo Slovenije navaja dopisnik Edvard Žitnik.
Ostrejše vremenske razmere naj bi povečale tveganje prenašanja nalezljivih bolezni, poslabšale kakovost zraka, med drugim pa bi lahko vplivale tudi na duševno zdravje ljudi.
Agencije dodajajo, da se je napovedani okoljski katastrofi v prihodnosti mogoče izogniti, če se bo zmanjšal izpust toplogrednih plinov in če se bo "družba znala prilagoditi na spremembe, ki prihajajo".
Bela hiša: "Gre za najbolj katastrofalen scenarij"
Ugotovitve vladne študije - ki jo je naročil kongres - so sicer v popolnem nasprotju z okoljsko politiko predsednika Donalda Trumpa, ki je lani izstopil iz pariškega okoljskega sporazuma ter prižgal zeleno luč za še večjo uporabo fosilnih goriv. Tiskovna predstavnica Bele hiše Lindsay Walters je dejala, da poročilo temelji na najbolj katastrofalnem scenariju; ta naj ne bi upošteval ameriškega tehnološkega napredka v prihodnjih letih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje