Resolucija ne omenja nobene posamezne države, a pravi, da obstajajo dokazi, da so države sodelovale z ZDA pri nezakonitih operacijah. Nekatere države so ZDA omogočile nezakonite prelete, druge pa so jim pustile, da so na njihovem ozemlju aretirali osumljence. Resolucija temelji na poročilu, ki ga je na začetku meseca podal preiskovalec Dick Marty in ki 20 evropskih držav obtožuje sodelovanja z ZDA pri preletih.
Resolucija je pozvala k sprejetju jasnih predpisov, ki bodo omogočili boljši nadzor nad dejavnostmi tujih obveščevalnih služb v Evropi, zahtevala pa je tudi, da se v sporazume o odprtju ameriških vojaških oporišč v posameznih državah vključi klavzule o človekovih pravicah.
Preiskovalec organizacije Dick Marty je dejal, naj evropske države skupaj z ZDA razvijajo svetovni red, ki bi temeljil na vrednotah, ki jih podpira tudi SE. Dejal je še, da je treba takim nezakonitim akcijam v Evropi narediti konec in poudaril pomembnost razvoja globalne strategije za boj proti terorizmu, ki bo temeljila na demokraciji, spoštovanju človekovih pravic in vladavini prava.
Resolucijo je podprlo 95 članov Parlamentarne skupščine, proti pa je glasovalo 16 poslancev, Martyjevo delo pa bo nadaljeval komite Parlamentarne skupščine. Pri nadaljnjih preiskavah bo Svetu Evrope pomagal tudi Evropski parlament.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje