V Deri so se pred šestimi tedni začeli protesti, na katerih so zahtevali več svoboščin in konec korupcije. Po krvavem zatrtju protestov zdaj aktivisti zahtevajo tudi konec režima predsednika Asada. Foto: EPA
V Deri so se pred šestimi tedni začeli protesti, na katerih so zahtevali več svoboščin in konec korupcije. Po krvavem zatrtju protestov zdaj aktivisti zahtevajo tudi konec režima predsednika Asada. Foto: EPA
Bašar al Asad
Predsednik Asad se spoprijema z najhujšo grožnjo svojemu režimu. Foto: EPA

Operacija v Deri na jugu Sirije je trajala uro in pol, ubiti pa naj bi bili štirje ljudje, sin glavnega imama mošeje in še tri ženske. Mošeja Omari v starem mestnem jedru Dare je bila od ponedeljka pod nadzorom domačinov. Oblasti so štiri tanke in 20 oklepnikov napotile v mesto, potem ko je bilo v petkovih protestih ubitih več kot 60 ljudi.

Dera je že od ponedeljka pod udarom vojske in se spoprijema s pomanjkanjem vode, hrane in zdravil. Prebivalci so tudi brez elektrike in telefonskih zvez. Veliko težavo predstavljajo ostrostrelci na strehah zgradb, zaradi katerih si prebivalci ne upajo stopiti s svojih domov.

ZDA uvedle sankcije
Zaradi kršitev človekovih pravic in nasilja nad protestniki so ZDA uvedle sankcije proti sirskemu državnemu vrhu, a ne proti predsedniku Bašarju Al Asadu. Na uvedbo sankcij se pripravlja tudi Evropska unija.

Petek je bil v Siriji znova v znamenju nasilnega zatrtja protestov, pri čemer je bilo ubitih najmanj 62 ljudi. Najbolj krvavo je bilo mestih Homs in Dera, kjer se je tudi začel upor proti režimu predsednika Asada. Protesti so potekali v vseh večjih mestih, med drugim tudi v prestolnici Damask in v Latakiji ter Banijasu.

Po poročanju sirskih oblasti so "teroristične skupine" ubile devet pripadnikov varnostnih sil, od tega pet vojakov in enega policista v Deri ter tri vojake v bližini Homsa.

V petek je ameriški predsednik Barack Obama obvestil kongres, da uvaja nove sankcije proti sirskemu državnemu vrhu. Sankcije ne bodo doletele Asada, vendar jih je deležen njegov brat Maher, ki poveljuje zloglasni brigadi četrte oklepne divizije.

Sankcije bodo doletele še predsednikovega sorodnika in vodjo direktorata za politično varnost v pokrajini Dara Atifa Nadžiba in vodjo sirske obveščevalne službe Alija Mamluka.

ZDA so sankcije uvedle tudi proti celotni obveščevalni službi in Iranski republikanski gardi, ki naj bi pomagala pri zatiranju protestov.

EU sprožil priprave
Na sestanku v Bruslju so veleposlaniki držav članic EU-ja sprožili priprave na uvedbo sankcij proti Siriji, med katerimi je embargo na prodajo orožja in druge opreme, ki bi bila lahko uporabljena za nasilno zatrtje protestov.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Catherine Ashton je povedala, da EU razmišlja tudi o sprejetju dodatnih ukrepov s ciljem "doseči takojšnjo spremembo politike sirskega vodstva".