Kongresni center na Brdu je prizorišče številnih vrhunskih srečanj. Foto: MMC RTV SLO
Kongresni center na Brdu je prizorišče številnih vrhunskih srečanj. Foto: MMC RTV SLO
Slovenija je 8. januarja letos na Brdu gostila evropske komisarje. Ti po navadi obiščejo vsako državo članico, ki predseduje Uniji. Foto: MMC RTV SLO
Letališče Jožeta Pučnika
Od bolj zavarovanih objektov ob obisku svetovnih voditeljev je ljubljansko letališče Jožeta Pučnika. Foto: MMC RTV SLO
Donald Rumsfeld in Karel Erjavec
Zasedanja Nata v Sloveniji se je udeležil tudi takratni ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Foto: EPA
Ministrsko srečanje Ovseja
Ob koncu predsedovanja Slovenije Ovseju se je v Ljubljani zbralo več kot 80 delegacij držav članic, opazovalk in mednarodnih organizacij. Foto: EPA
Srednjeevropska pobuda
Predsedniki srednjeevropske pobude se srečajo vsako leto, leta 2005 se je to zgodilo v Portorožu.

Ko je ameriški predsednik George Bush napovedal svoj prihod, je organizacija vrha med EU-jem in ZDA postala glavna naloga Slovenije. Odkar je Slovenija 1. januarja letos prevzela predsedovanje Evropski uniji, so vrhunska zasedanja predsednikov vlad, predsednikov in ministrov držav članic postala skorajda vsakdanje opravilo. Slovenija pa je bila že prej prizorišče nekaterih vrhunskih srečanj, kjer je svojo nalogo opravila odlično. V MMC-ju smo se spomnili nekaterih najpomembnejših vrhunskih srečanj.

Preberite si posebne prispevke, ki jih je MMC pripravil ob obisku ameriškega predsednika Georgea Busha.

Evropska komisija pohvalila Slovenijo
Eno najpomembnejših srečanj, ki ga je Slovenija na Brdu pri Kranju gostila v prvih dnevih predsedovanja (8. januarja), je bil obisk Evropske komisije. Srečanje med Evropsko komisijo in ministri predsedujoče države Svetu EU-ja je tradicionalni uvod v vsako predsedovanje Svetu EU-ja. Srečanje na Brdu je potekalo predvsem v znamenju medsebojnega spoznavanja in začrtanja nalog slovenskega predsedovanja, saj je bil namen obiska članov komisije seznanitev s prednostnimi nalogami Slovenije med predsedovanjem EU-ju ter izmenjava mnenj o aktualnem dogajanju v Evropski uniji. To je bil prvi dogodek po prevzemu predsedovanja EU-ju in Slovenija je uspešno prestala ognjeni krst.

Med zasedanjem je bilo treba poskrbeti tudi za varnost udeležencev in nemoten potek srečanja. Za varnost je skrbela slovenska policija, zaradi številnih prevozov udeležencev pa je bila spremenjena tudi prometna ureditev. Najbolj varovani objekti so bili letališče Jožeta Pučnika, nekateri hoteli v središču Ljubljane, kjer so prebivali visoki predstavniki, ter kongresni center na Brdu. Tudi ob tem zasedanju policija pred dogodkom ni izdala nobenih podrobnosti v zvezi z varovanjem in njegovimi stroški.

V Portorožu so se greli obrambni ministri Nata
Leta 2006, natančneje 28. in 29. septembra, je v Portorožu potekalo neformalno zasedanje obrambnih ministrov Nata. Zasedanju je predsedoval generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer, v vlogi gostitelja pa se je preizkusil minister za obrambo Karl Erjavec. Zasedanje obrambnih ministrov je bilo največji dogodek leta in največji mednarodni dogodek na obrambnem področju po osamosvojitvi Slovenije.

Zasedanja so se udeležile delegacije 26 ministrov za obrambo držav članic Nata ter 34 drugih delegacij s skupno 570 člani. Srečanje, znova zahteven varnostni in logistični zalogaj, je spremljalo nekaj manj kot 400 predstavnikov medijev z vseh držav čanic Nata. Za varnost udeležencev je skrbela slovenska policija, ki je vpoklicala oz. imela v pripravljenosti praktično vse enote v državi. Kot je ob takšnih srečanjih v navadi, je bil prometni režim spremenjen, policija je voznike opozarjala, naj upoštevajo navodila policistov, ki so urejali promet, in naj zagotovijo neoviran prehod vozilom s spremstvom.

Ob zasedanju Ovseja se je Ljubljana ustavila
5. in 6. decembra leta 2005
je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekalo zasedanje ministrskega sveta Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Slovenija je leta 2005 predsedovala Ovseju, nad 55 državami članicami je bedel slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Z omenjenim ministrskim svetom se je končalo takratno slovensko predsedovanje največji regionalni organizaciji, ki je bilo ocenjeno za uspešno, kljub temu da je med 55 državami izjemno težko doseči soglasje.

Ministrskega srečanja se je udeležilo 80 delegacij, in sicer delegacije vseh 55 sodelujočih držav, pa tudi delegacije 11 partnerskih držav ter številne mednarodne organizacije. Akreditiranih je bilo več kot 1.050 udeležencev, med njimi 114 predstavnikov tujih in 170 predstavnikov domačih medijev. Za stroške najema in priprave prostorov ter prevoze je bilo porabljenih 500 milijonov takratnih tolarjev. Policija je za čas srečanja seveda pripravila celovit načrt varovanja, varnostne ukrepe so začeli prilagajati takoj, ko je bila znana lokacija srečanja, 5. in 6. decembra pa je življenje v prestolnici praktično zastalo. Število policistov, ki so varovali zasedanje in njegove udeležence, je bilo državna skrivnost.

Srednjeevropska pobuda po širitvi EU-ja
25. maja leta 2005
je Portorož gostil ministrsko zasedanje Srednjeevropske pobude (SEP), ki je bilo prvo tovrstno zasedanje v eni od držav članic po največji širitvi Evropske unije. Prvo ministrsko srečanje v novi državi članici EU-ja, ki so se ga udeležile delegacije 17 držav, je gostil minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, za varnost udeležencev je skrbela slovenska policija, ki je takrat opravila prvi preizkus za naslednja zasedanja v okviru Evropske unije.

Obisk predsednikov okrnil življenje na Gorenjskem
31. maja in 1. junija leta 2002
je takratni slovenski predsednik Milan Kučan na Brdu pri Kranju gostil deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov, ki se ga je udeležilo 16 visokih udeležencev. Šlo je za prijateljsko srečanje, ki je bilo eno navečjih in najpomembnejših v Sloveniji, je stalo 660 milijonov tolarjev, kar je bilo za kar tretjino več, kot so prvotno napovedali. Zaradi srečanja se je na Gorenjskem ustavilo življenje, saj je bila zaprta avtocesta, nad Brdom so letali helikopterji, gibanje po Bledu, ki so ga predsedniki obiskali, pa je bilo močno omejeno, tako da so Gorenjsko preplavili policisti.

B. T.