Kupiš, uporabiš in preprosto odvržeš. Tak je odnos Gancev do ravnanja z odpadki, ki se zato kopičijo vsepovsod. Da bi spremenili to miselnost, se predvsem pri najmlajših trudi prostovoljka iz Slovenije Ines Kavgić.
Skrb za okolje v Gani ni na prednostni listi, kar je še najbolj opazno pri brezbrižnem odmetavanju odpadkov.
Ines se že nekaj mesecev mudi v Gani, kjer opravlja prostovoljno delo z otroki na področju skrbi in varovanja okolja, do katerega imajo tako kot Gana tudi druge afriške države prepogosto brezbrižen odnos.
Počasi, a se vseeno tudi na tem področju dogajajo spremembe in pri tem je posebej pomembno izobraževanje mlajših generacij, ki lahko svoje znanje prenašajo na svoje starše in pomembno vplivajo na širjenje ekološke zavesti. “Miselnost samih prebivalcev je taka, da neko stvar, potem ko opravi svojo prvotno funkcijo, preprosto odvržeš brez obzira, kaj se z njo zgodi. In ta miselnost je tako globoko zakoreninjena v njih, da je kakršne koli spremembe težko izvesti brez izobraževanja ljudi na tem področju,” odnos Gancev do okolja opisuje Ines. Tradicija slovenskega prostovoljstva v Gani Čeprav v vaseh in mestih v Gani obstajajo posebni kraji, ki naj bi spominjali na naše deponije, pa vseeno ne gre za taka odlagališča, kot jih poznamo pri nas. “Na take lokacije se odlaga vse, od baterij do hrane, stekla, plastike. Navadno gre za hribček smeti, po katerem kljuvajo kokoši in se pasejo koze, postavljen pa je ob rob vasi,” pripoveduje študentka iz Maribora, ki skupaj s kolegico iz Nemčije v dveh šolah na zahodu Gane otroke seznanja s pomembnostjo skrbi za okolje.
Slovenci se lahko pohvalimo, da smo v kraju Busua, kjer prebiva Ines, pomagali postaviti knjižnico, ki je na voljo prebivalcem širšega območja in služi tudi za nastanitev prostovoljcev. In tudi sicer imamo že kar zgodovino prostovoljstva v Afriki, saj se je tam zvrstilo nekaj naših študentk in študentov.
Gostujoča ganska nevladna organizacija, prek katere poteka projekt, je mreža za spodbujanje izobraževanja otrok EHTN, ki že več let tesno sodeluje s slovenskima zavodoma Humanitas in Voluntariat. Skupaj in prek razpisov Evropske unije so poskrbeli, da je v zadnjih letih na desetine otrok dobilo boljše možnosti za šolo in življenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje