V intervjuju, ki bo objavljen v novi številki nemškega tednika Spiegel, je bil žvižgač Edward Snowden kritičen do metod in same moči delovanja NSA-ja.
Snowden, ki je medijem posredoval dokumente o programih prisluškovanja telefonskim in spletnim komunikacijam NSA-ja, je dejal, da zaposleni na NSA-ja pravzaprav "spijo v isti postelji z Nemčijo".
Z roko v roki
NSA naj bi tako BND-ju zagotavljal "orodje za analizo" podatkov, ki jih BND prestrega iz tujih strežnikov v Nemčiji. Podatke zbirajo iz petih različnih vozlišč, pri tem so še posebej pozorni na tiste, ki prihajajo s kriznih območij na Bližnjem vzhodu. Zbrane podatke nato posredujejo v analizo BND-ju, ki ima sedež v Pullachu pri Münchnu.
Telekomunikacijska podjetja, ki sodelujejo z NSA-jem, "po navadi izbere svoje žrtve" na podlagi "njihovega Facebooka ali vsebine spletne pošte", je dejal Snowden.
Politiki imajo čiste roke
Na NSA-ju imajo poseben oddelek, direktorat za zunanje zadeve, katerega naloga je vzdrževanje dobrih odnosov z državami. To poteka tako, da vodilnim politikom v državi obljubijo, da se ob kakšni aferi njihova vpletenost ne bo omenjala, je zatrdil žvižgač.
Predsednik zveznega urada za varstvo ustavnega reda Hans-Georg Maaßen, ki je pristojen tudi za boj proti vohunjenju in trenutno preiskuje primer, ali je NSA res nadzirala pretok spletnih informacij v Nemčiji, je za Spiegel dejal: "Za zdaj še nimamo podatkov, da bi vozlišča v Nemčiji prestregla NSA."
Gradnja novega nadzornega centra v Nemčiji
Ob tem so v Spieglu dodali, da ameriška vojska ravno zdaj v Nemčiji v Wiesbadnu gradi nov varnostni nadzorni center za regulacijsko tehniko, v katerem bo tudi NSA, in ki ga je odobrila nemška oblast. Ko bo center v Wiesbadenu zgrajen, bodo zaprli tistega v Darmstadtu. Gradnja kompleksa je vredna 124 milijonov dolarjev, gradijo ga izključno Američani, ki so pripeljali svoje delavce, "celo material so pripeljali iz ZDA in je na poti v Nemčijo pod stalnim nadzorom," še piše Spiegel.
Venezuela čaka na odgovor
Medtem pa Venezuela, ki je Edwardu Snowdnu odobrila politično zatočišče, čaka na njegov odziv. Snowdnu sta azil odobrili še Bolivija in Nikaragva.
Edward Snowden še drugi teden zapored ostaja oseba brez države, ki naj bi bil nekje na tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo, čeprav ga sploh nihče ni videl. Kar bi lahko dokazovalo, da je res tam, je morda to, da je prošnje za politični azil v njegovem imenu na konzularni oddelek ruskega zunanjega ministrstva na Šeremetjevu vročila WikiLeaksova pravna zastopnica Sarah Harrison, ki zastopa tudi Snowdna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje