Župan Sacramenta, prestolnice Kalifornije, je skupaj s kalifornijskim guvernerjem Arnoldom Schwarzeneggerjem obiskal t. i. mesto šotorov, ki je privabilo pozornost svetovnih medijev in postalo simbol gospodarske krize.
Župan obljubil primerne nastanitve
Mestni svetniki so več tednov razmišljali, kaj storiti z naseljem šotorov. Kevin Johnson je obljubil, da bodo ljudem, ki so se nastanili v šotorskem naselju brez tekoče vode, kopalnic, kanalizacije in elektrike, hrano pa so si kuhali na odprtem ognju, našli primerna bivališča, preden bodo naselje nekaj sto šotorov podrli v od dveh do treh tednih. "To želimo storiti čim prej. To so ljudje. Ne bomo odvrnili pogleda. Spopadli se bomo s to težavo," je po ogledu povedal župan.
"Skrbeli smo drug za drugega"
Med prebivalci mesta z okoli 200 šotori je vladalo prijateljstvo. "Skrbeli smo drug za drugega," je povedala 34-letna Michelle Holbrook, ki je s psom Angelom prispela v naselje šotorov, ko je pred kakšnim mesecem izgubila službo. "Bolje je, kot biti v zaporu. A je težko," se je potožil 39-letni David Ewing, ki je devet let živel slab kilometer od svojega zdajšnjega domovanja.
Mediji so prebivalce mesta šotorov - to je priklicalo podobe t. i. tretjega sveta - označili za žrtve recesije, za ljudi, ki so bili še pred kratkim pripadniki srednjega razreda. Po pogovorih s prebivalci šotorskega naselja pa se je izkazalo, da temu profilu ustreza le okoli 10 odstotkov. Preostali so brez strehe nad glavo že več let, nekateri desetletij.
Medijska pozornost dobrodošla
"Mesto šotorov se razlikuje po tem, da se je veliko ljudi zbralo na tako vidnem kraju," pravi Joan Burke, predstavnica zavetišča za brezdomce, ki prebivalce šotorskega naselja oskrbuje s hrano in vodo. "Menim, da je medijska pozornost dobra, saj tako javnost vidi, da ljudje dejansko živijo v razmerah, ki jih pripisujemo tretjemu svetu," dodaja.
Zakonodaja brezdomcem sicer prepoveduje zbiranje v tako velikem številu, a so zaradi tožbe, ki je proti Sacramentu in Kaliforniji vložena v imenu brezdomcev, in medijske pozornosti, varuhi zakona popustili in niso strogo izvajali zakona.
Nekoč bogata Kalifornija žrtev krize
V Sacramentu, ki ima eno najvišjih stopenj zaplenjenih in prodanih nepremičnin upnikov v ZDA, naj bi po nekaterih ocenah število brezposelnih lani naraslo za 10 odstotkov, na 2.700. Skoraj polovica teh brezdomcev živi na prostem. Kalifornija, ena najmogočnejših ameriških zveznih držav, je imela pred krizo podoben bruto domači proizvod kot Španija ali Italija, danes pa je med najbolj prizadetimi zaradi krize.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje