Ob odločitvi vrhovnega sodišča zvezne države New York Dominique Strauss-Kahn ni mogel skriti zadovoljstva. Zdaj je prost, še pred šestimi tedni pa je bil zaprt v zloglasnem zaporu Rickers. Foto: EPA
Ob odločitvi vrhovnega sodišča zvezne države New York Dominique Strauss-Kahn ni mogel skriti zadovoljstva. Zdaj je prost, še pred šestimi tedni pa je bil zaprt v zloglasnem zaporu Rickers. Foto: EPA
Kenneteh Thompson, primer DSK
Napad sobaričinega odvetnika na tožilstvo po mnenju sodnih analitikov dokazuje velika trenja med obema stranema, ki bosta zdaj težko vztrajali pri prvotni obtožnici. Foto: EPA
Popoln preobrat v primeru Strauss-Kahn

Obtožnica proti Straussu - Kahnu, ki je bil v petek izpuščen iz hišnega pripora brez plačila varščine, sicer še velja, a celoten primer, ki je pritegnil pozornost svetovne javnosti, je močno omajan.

Nasprotujoče si izjave žrtve
Newyorški vrhovni sodnik Michael Obus je v petek nekdanjemu direktorju Mednarodnega denarnega sklada (IMF) odpravil hišni pripor zaradi domnevnega spolnega napada na sobarico hotela Sofitel, ki naj bi v nasprotju s prvotnim pričevanjem po omenjenem napadu še naprej čistila sobe in napada ni takoj prijavila.

Težava je v 32-letni sobarici iz Gvineje, domnevni žrtvi spolnega napada, ki je med preiskavo policistov in tožilcev z neresničnimi izjavami omajala svojo verodostojnost. Njen odvetnik Kenneteh Thompson je sicer priznal, da je jasno, da je sobarica naredila nekaj napak, vendar pa to po njegovem mnenju ne pomeni, da ni bila žrtev posilstva. Ponovil je, da je dejstvo, da ji je Strauss-Kahn med napadom poškodoval spolovilo, strgal vezi v ramenu in raztrgal nogavice. Napadel je tudi tožilce, da so se ustrašili odmevnega primera.

Se lahko Strauss-Kahn vrne v predsedniški boj?
Sodnik Obus je hišni pripor Straussu - Kahnu odpravil z besedami, da je zaradi zadnjega razvoja dogodkov tveganje, da bo pobegnil in ne bo prišel na sojenje, nekoliko manjše. Če se primer povsem podre, pa obstaja možnost, da se Strauss-Kahn vrne v predsedniško tekmo Francije, saj je do aretacije 14. maja veljal za najresnejšega protikandidata predsedniku Nicolasu Sarkozyju.

V Franciji je med socialisti zavladalo pravo olajšanje, večina francoskih medijev pa se odkrito sprašuje, kako je do tega primera sploh prišlo in ali je v ozadju res kakšna zarota proti Straussu - Kahnu, ki je moral zaradi afere odstopiti s položaja vodje IMF-a.

Sobarica zapletena v klopčič laži
Odprava hišnega pripora je bila sprejeta, ko so tožilci priznali, da jim je domnevna žrtev med preiskavo lagala. Najprej je med drugim trdila, da je spolni napad takoj prijavila, nato pa priznala, da je šla naprej čistit druge sobe in napad prijavila šele pozneje. Lagala naj bi tudi v prošnji za azil, v kateri je navedla, da je bila v Gvineji žrtev množičnega posilstva. Prav tako naj bi imela stike s preprodajalci mamil, sumijo pa jo tudi pranja denarja.

Obramba vztraja pri sporazumnem seksu
Tožilci in policija so po aretaciji trdili, da je žrtev spolnega napada povsem verodostojna in da verjamejo njenemu opisu dogodkov 14. maja, ko naj bi Strauss-Kahn, ko je prišla sobarica čistit sobo, stopil gol iz kopalnice in jo napadel. Forenzična preiskava je na njeni uniformi odkrila sledove sperme Straussa - Kahna, kar dokazuje, da je do spolnega stika prišlo, vendar pa obtoženčeva obramba vztraja, da je bil ta prostovoljen.

Odvetnik obtoženca William Taylor je množici zbranih novinarjev pred sodiščem v petek povedal, da gre za veliko olajšanje, in dodal, da se je pokazalo, kako zlahka se lahko nekoga obtoži resnega zločina. Medijem je priporočil, naj se vzdržijo obsodb, še preden so znana vsa dejstva.

Straussu - Kahnu vrnjena celotna varščina
Strauss-Kahn se lahko zdaj prosto giblje po ZDA, čeprav v tujino še ne sme. Ne bo pa mu več treba prebivati v trinadstropni hiši v Tribeci na Manhattnu, za katero je plačeval 50.000 dolarjev na mesec. Prav tako je snel elektronsko napravo za spremljanje gibanja in odpustil varnostnike, ki so skrbeli za to, da ni zapustil hiše, razen če je odšel na sodišče, v cerkev ali k zdravniku. Hišni pripor ga je stal 250.000 dolarjev na mesec, poleg tega pa je zanj plačal skupaj 6 milijonov dolarjev varščine, kar bo zdaj dobil nazaj.

Popoln preobrat v primeru Strauss-Kahn