Andrej si je med prestajanjem zaporne kazni lahko privoščil celo piknik. Foto:
Andrej si je med prestajanjem zaporne kazni lahko privoščil celo piknik. Foto:
Andrej v zaporu - s sušijem.
Tudi do viskija ni bilo težko priti.

Andrej, nekdanji asistent nekega ruskega parlamentarca, ki je bil leta 2006 obsojen na devet let zaporne kazni zaradi poneverbe, pravi, da je bil od prvega dneva prestajanja kazni denar edini jezik.
V intervjuju za ruski časnik Moskovski Komsomolec nekdanji zapornik podrobno pojasnjuje, kako si je plačeval življenje v zaporu, kjer je mogoče kupiti vse - za pravo ceno. "Imeli smo, kar koli smo si zaželeli. Celo suši sem jedel vsak dan," je povedal za časnik in ob tem priložil fotografije, ki potrjujejo njegove trditve. "V taborišču so nam bogato pogrnili mizo - s sušijem, šampanjcem in viskijem."

Vsenavzoča korupcija
Andrejeve trditve prihajajo le mesec dni po tem, ko so ruski mediji objavili fotografije zapornikov med zabavo v zaporu blizu Moskve. Fotografije prikazujejo zapornike, oblečene v toge, kako sedijo ob obilnem obroku, v njihove celice pa jim dostavljajo pakete iz McDonaldsa. Upravitelja zapora so odpustili, potem ko so se fotografije pojavile na spletu.
Oba incidenta ponazarjata, kako je korupcija v Rusiji začela prežemati tudi ruski zaporniški sistem. Andrej trdi, da so mu proti plačilu dovolili, da živi v zaporniškem hotelu, namenjenem partnerskim obiskom, in da zapušča zapor kadar koli - samo da se do večera vrne. "V zaporu sem si postavil bar, domači kino in pripeljal vanj, kogar koli sem hotel," je povedal.

Na pijačo v Moskvo
Časnik je objavil vrsto Andrejevih fotografij iz taborišča, vključno z eno, na kateri mu dela družbo velik krožnik zvitkov sušija, in drugo, na kateri kolesari z gorskim kolesom. Kadar koli si je zaželel obiskati svojo družino, sta ga dva paznika pospremila do Moskve. Neki konec tedna je bil na pijači v prestolnici, ko je v lokal vstopila policija in začela pregledovati osebne dokumente vseh navzočih. "Rekel sem, da sem pobegli zapornik. Samo smejali so se in odšli." Neki konec tedna naj bi celo odšel na oddih v Italijo - ne da bi kdo v taborišču opazil.

Velik del denarja, ki ga je plačal, je bil namenjen za popravila v taborišču, ki od države ne dobivajo dovolj sredstev. "Ko sem šel v mesto na bowling - to sem počel skoraj vsak dan -, sem vprašal, kaj naj prinesem iz mesta," razlaga. "Zaporniško načelo je, da bi zaporniki morali plačati za vsa popravila." Andrej ob tem trdi še, da sta se dve taboriščni vodji prepirala zaradi njega, ker sta se zavedala njegove finančne vrednosti za njuni taborišči.

Ruska novinarka Olga Romanova ima v zaporu moža - ona trdi, da na podlagi lažnih obtožb. Romanova piše, kako je morala ob moževi aretaciji plačati vrsto podkupnin. Kot Andrej je tudi ona občasno v zapor prinašala potrebščine (grelec, računalnik), ocenjuje pa, da je v devetih mesecih za podkupnine odštela več kot 22.000 evrov.
Andrej je spregovoril za časnik, potem ko so v njem objavili intervju z zaporniškim paznikom, ki je povedal, da so bili zaporniki prisiljeni plačati podkupnine. Andrej meni, da se tudi po njegovih razkritjih v zaporu ne bo spremenilo nič. Morda bo nekdo kaznovan, dodaja, a ne sistem.