Tiskovni predstavnik tajvanskega obrambnega ministrstva Sun Li Fang je povedal, da trenutna napotitev kitajske mornarice obsega območje od južnih japonskih otokov navzdol do Južnokitajskega morja, kar je po njegovih besedah največji obseg od kitajskih vojaških vaj pred tajvanskimi predsedniškimi volitvami leta 1996.
Kitajska ni komentirala navedb o napotitvi svoje mornarice v okolico Tajvana in ni potrdila, da bi izvajala vojaške vaje.
Nove napetosti se pojavljajo nekaj dni po koncu pacifiške turneje tajvanskega predsednika Laj Čingteja, ki se je ustavil tudi na Havajih in v Guamu. Že s samo napovedjo potovanja je Laj vznejevoljil Peking, ki v skladu s politiko ene Kitajske otok dojema kot del svojega ozemlja in ni zavrnil možnosti uporabe sile za njegovo podreditev.
Tajvansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da kitajska mornarica vzpostavlja dva "zida" v Tihem oceanu, od katerega je eden na vzhodnem koncu tajvanskega identifikacijskega območja zračne obrambe in drugega dlje v Tihem oceanu. "S tema dvema zidovoma pošiljajo zelo preprosto sporočilo, iz Tajvanskega preliva želijo narediti notranje morje Kitajske," je dejal visoki obveščevalni uradnik na obrambnem ministrstvu.
Obrambni minister ZDA Lloyd Austin je medtem v ponedeljek izjavil, da je Kitajska "edina država na svetu, ki ima namen in vse bolj tudi zmožnost spremeniti mednarodni red, ki temelji na pravilih".
"Zato želimo, da ta regija ostane odprta za svobodo plovbe in možnost letenja po nebu ter mednarodnih zračnih poteh, kadar koli želimo," je dodal v govoru na krovu letalonosilke USS George Washington, ki je nameščena pri Jokosuki južno od Tokia.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje