Aprila je sodišče odločilo, da je Taylor kriv vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med državljansko vojno v zahodnoafriški državi, ko je pomagal upornikom pri umorih, posilstvih in mučenju na desettisoče ljudi.
Taylor je pripadnike uporniške Revolucionarne združene fronte (RUF) zalagal z orožjem in denarjem, ti pa so mu plačevali z diamanti, ki so jih nezakonito kopali vojni ujetniki. Vojna v Sierri Leone je trajala 11 let in se je končala leta 2002.
Taylor je prvi nekdanji državni voditelj, ki ga je mednarodno sodišče obsodilo po nürnberških procesih. Predsedujoči sodnik Richard Lussick je pojasnil, da do obsodbe ni vodil nobene precedenčni primer, na podlagi katerega bi določili višino kazni, vendar ta vseeno kaže položaj, ki ga je imel Taylor.
Ostudni zločini, ki jim ni para
Po besedah glavnega sodnika so bili zločini v Sierri Leone eni najbolj ostudnih zločinov v zgodovini človeštva. Tožilstvo je za Taylorja zahtevalo 80 let zapor, a bi bilo po Lussickovem mnenju to preveč, če upoštevamo njegovo omejeno vlogo pri načrtovanju operacij v Sierri Leone.
"Odgovoren je za pomoč in podporo pri enih najbolj ostudnih in krutih zločinov v znani zgodovini," je dejal Lussick med branjem razsodbe.
64-letni Taylor je vseskozi zatrjeval, da je nedolžen, in pričakuje se, da bo vložil pritožbo na odločitev sodišča.
Zaporno kazen naj bi predvidoma prestajal v strogo varovanem zaporu v Veliki Britaniji. Njegova obramba meni, da bi moral biti bližje Afriki, saj bi tako lahko lažje vzdrževal odnose s svojo družino.
"Danes bodo prebivalci Sierra Leoneja, žrtve in navadni opazovalci znotraj in zunaj države, začeli verjeti, da je bilo v neki meri zadoščeno pravici," je obsodbo komentiral namestnik informacijskega ministra v Sierri Leone Šeka Tarawalie.
Začetek sojenja pred petimi leti
Nekdanjega liberijskega predsednika so aretirali leta 2006, ko je skušal prečkati mejo med Nigerijo in Kamerunom. Najprej so ga predali sedežu posebnega sodišča ZN-ja za Sierro Leone v Freetownu, potem pa so ga zaradi varnostnih razlogov prepeljali v Haag, kjer se je sojenje začelo leta 2007.
Posebno sodišče za Sierro Leone je bilo ustanovljeno z odločitvijo Varnostnega sveta ZN-a leta 2000. Med svojim delovanjem je obtožilo 13 ljudi. Za osem so odločili, da so krivi zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov, trije so umrli v zaporu, eden pa je na begu.
Sierra Leone kazen pozdravlja
Vlada Sierre Leone je pozdravila 50-letno kazen za Taylorja. "To je dobrodošla novica tako za vlado kot za državo. To je korak naprej, saj je bilo pravici zadoščeno," je izjavil namestnik ministra za informiranje Sheku Tarawali. Ob tem je izrazil upanje, da bodo žrtve našle tolažbo, "čeprav dolžina kazni ni sorazmerna s storjenimi grozodejstvi".
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Human Rights Watch pa je sporočila, da današnja obsodba Taylorja "pošilja močan signal ostalim voditeljem, da je svet vse manj strpen do tistih, ki svoj položaj zlorabljajo za najhujše zločine".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje