"V Gazi je danes število civilnih žrtev precej preveliko, količina humanitarne pomoči pa je veliko premajhna," je ob začetku srečanja z Galantom v Pentagonu dejal Austin.
Ameriški obrambni minister je razmere v Gazi označil za humanitarno katastrofo in poudaril, da je zaščita palestinskih civilistov moralna in strateška nujnost. Po pričakovanjih naj bi sicer Galant ameriškega kolega zaprosil za več orožja in opreme.
Galant je medtem napovedal, da se bosta z Austinom pogovarjala o "razvoju dogodkov v Gazi" in sredstvih za doseganje izraelskih ciljev – uničenja palestinskega gibanja Hamas in vrnitve izraelskih talcev, ki jih je gibanje zajelo med napadom na Izrael 7. oktobra.
ZDA naj bi sicer ločeno obiskala izraelska delegacija, a je obisk odpovedala, ker ZDA v ponedeljek niso vložile veta na resolucijo Varnostnega sveta ZN-a, ki zahteva takojšnjo prekinitev ognja med muslimanskim svetim mesecem ramazanom. ZDA so se glasovanja vzdržale, vendar so po besedah izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja s tem vseeno škodovale izraelskemu boju proti Hamasu.
Izrael se ne zmeni za resolucijo
Čeprav je Varnostni svet ZN-a sprejel zavezujočo resolucijo, ki zahteva takojšnjo prekinitev ognja v Gazi med muslimanskim svetim mesecem ramazanom, Izrael napade nadaljuje.
Izrael kljub resoluciji Varnostnega sveta ne bo prenehal napadati Gaze, je v ponedeljek sporočil izraelski zunanji minister Izrael Kac.
"Izrael ne bo prekinil ognja. Uničili bomo Hamas in se še naprej borili, dokler se vsi talci ne vrnejo domov," je na omrežju X zapisal Kac.
Izraelska vojska je danes nadaljevala napade na območju okupirane Gaze, kjer je bilo po podatkih tamkajšnjih oblasti ubitih več deset ljudi.
Med drugim so obstreljevali okolico bolnišnice Šifa v mestu Gaza, kjer še naprej potekajo tudi spopadi s palestinskimi borci. Izraelske sile obstreljujejo tudi mesto Han Junis in območja na severu Gaze, poročata BBC in Al Džazira. Po navedbah izraelske vojske so njihova letala zadela več kot 60 ciljev po vsej Gazi, večinoma v podporo kopenskim silam.
Izraelske letalske sile so med drugim napadle tudi mesto Rafa na jugu Gaze, kjer je bila v napadih poškodovana hiša. Umrlo je najmanj 15 ljudi, med njimi tudi štirje otroci.
V Rafi, ki leži tik ob meji z Egiptom, je trenutno okoli 1,5 milijona Palestincev, večinoma notranje razseljenih iz preostalih delov razdejane Gaze, ki so tam našli zatočišče pred napadi. Gre za zadnje mesto v Gazi, ki še ni bilo deležno izraelske kopenske ofenzive.
Že več tednov se krepi mednarodni pritisk na Izrael, ki ga številne države pozivajo, naj kopenske operacije na Rafo ne izvede. Izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je medtem dejal, da bi morala vojska vdreti v Rafo tudi brez podpore ZDA. "Spomnil bi, da smo vstopili v več vojn brez podpore Američanov in celega sveta," je dodal.
Varnostni svet pa je v ponedeljek sprejel resolucijo z zahtevo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi med muslimanskim svetim mesecem ramazanom, ki naj bi vodila v trajno premirje.
Resolucijo, ki jo je predlagalo deset nestalnih članic, med njimi Slovenija, so podprle vse članice razen ZDA, ki so se vzdržale.
Vse resolucije Varnostnega sveta so zavezujoče
Vse resolucije Varnostnega sveta so zavezujoče po mednarodnem pravu, je v ponedeljek po sprejetju resolucije o premirju v Gazi povedal namestnik tiskovnega predstavnika generalnega sekretarja ZN-a Farhan Haq.
ZDA, ki v nasprotju s preteklimi resolucijami, ki so pozivale k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi, tokrat niso uporabile veta, so medtem sporočile, da sprejeta resolucija za Izrael ni zavezujoča. Kot takšno sta jo opisala tako ameriška veleposlanica v ZN-u Linda Thomas-Greenfield kot tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.
V odgovoru na novinarsko vprašanje ob razpravah na to temo je tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN-a Antonia Guterresa pojasnil, da so "vse resolucije Varnostnega sveta mednarodno pravo".
Na to je opozoril tudi palestinski predstavnik pri ZN-u Rijad Mansur, ki je ob tem poudaril, da ima Varnostni svet dolžnost, da ukrepa, če Izrael ne bo upošteval sklepa najvišjega organa Združenih narodov.
Posebna poročevalka ZN-a: Znaki, da je Izrael zagrešil več genocidnih dejanj
Posebna poročevalka ZN-a za stanje človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih Francesca Albanese je v ponedeljek objavila poročilo, v katerem trdi, da obstajajo indici, da je Izrael med vojno v Gazi zagrešil več genocidnih dejanj, ki jih definira konvencija o preprečevanju zločina genocida.
Albanese, neodvisna strokovnjakinja, ki jo je imenoval Svet ZN-a za človekove pravice, vendar ne govori v imenu Združenih narodov, je v ponedeljek objavila poročilo z naslovom Anatomija genocida, ki ga bo danes tudi predstavila Svetu za človekove pravice.
V njem je med drugim zapisala, da "obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo, da je bil dosežen prag, ki kaže na izvajanje genocida nad Palestinci v Gazi".
Po njenih besedah obstajajo indici, da je Izrael zagrešil tri od petih genocidnih dejanj, storjenih z namenom v celoti ali delno uničiti neko narodnostno, etnično, rasno ali versko skupino, v skladu z definicijo v konvenciji o preprečevanju in kaznovanju genocida.
Izrael: Poročilo nespodobno sprevračanje resničnosti
"Narava in obseg izraelskega napada na Gazo ter uničujoče življenjske razmere, ki jih je povzročil, razkrivajo namen fizičnega uničenja Palestincev kot skupine," je Albanese zapisala v poročilu, ki ga je Izrael takoj zavrnil kot "nespodobno sprevračanje resničnosti".
Izraelsko diplomatsko predstavništvo v Ženevi je njeno poročilo po navedbah AFP-ja označilo za "nadaljevanje kampanje, katere cilj je spodkopati samo ustanovitev judovske države". Ob tem so trdili, da "Izrael vodi vojno proti Hamasu, in ne proti palestinskim civilistom".
Albanese pa vztraja, da so nekateri visoki izraelski uradniki s svojimi izjavami izrazili namero o genocidnih dejanjih, ter opozorila na etnično čiščenje. V poročilu je tudi poudarjeno, da se izraelsko zlorabljanje Palestincev ni začelo 7. oktobra lani po napadu gibanja Hamas na jugu Izraela.
"Izraelski genocid nad Palestinci v Gazi je stopnjevanje dolgotrajnega naselitvenega kolonialnega procesa izbrisa," je navedeno v poročilu.
Skupno število Palestincev, ki so bili od 7. oktobra lani ubiti v ofenzivi izraelskih oboroženih sil v Gazi, po zadnjih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje znaša 32.414, od tega je najmanj 13.000 otrok, še skoraj 74.787 ljudi pa je ranjenih.
Trump sporočil Izraelu: Morate končati svojo vojno
Nekdanji predsednik ZDA in republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je medtem Izrael posvaril, da izgublja mednarodno podporo in da bi moral končati svojo vojno v Gazi.
Trump je sicer dejal, da bi se na napad, kakršnega so izvedla palestinska oborožena gibanja, predvsem Hamas, na jugu Izraela 7. oktobra sam odzval enako kot Izrael, a da je čas, da se konflikt konča, poroča Al Džazira.
V okviru oktobrskega napada je bilo ubitih več kot 1100 ljudi, več kot 200 pa jih je bilo zajetih in odpeljanih v Gazo.
"Morate končati svojo vojno," je Trump dejal v pogovoru za izraelski časopis Israel Hajom, ki so ga posneli konec tedna.
"Izrael mora biti zelo previden, saj izgubljate veliko sveta, izgubljate veliko podpore," je v intervjuju dejal Trump.
Trump se predstavlja kot podpornik Izraela, poudarja svojo odločitev o premiku ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem in priznanju tega mesta kot glavnega mesta Izraela, čeprav je vzhodni del pod izraelsko okupacijo.
Med Trumpovim predsedovanjem ZDA so se zgodili tudi t. i. abrahamski sporazumi med nekaterimi zalivskimi arabskimi monarhijami in Izraelom o normalizaciji odnosov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje